www.info-ogrody.plwww.info-ogrody.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Rośliny ogrodowe Architektura ogrodu Pielęgnacja ogrodu Porady rss
Strona główna Sprzęt ogrodniczy Forum ogrodnicze Wydarzenia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Marzec w ogrodzie

Autor: Info -Ogrody / Data: 2011-02-24

Jest to miesiąc, w którym możliwa jest piękna, prawie wiosenna pogoda, ale również mogą wystąpić jeszcze typowe zimowe dni. Charakterystyczne dla tego okresu, to znaczne różnice temperatur między dniem i nocą. Mimo tych niekiedy niezbyt zachęcających warunków pogodowych, czas już zacząć kolejne prace w ogrodzie.

Trawnik

Można przystąpić do wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, które doprowadzą trawnik po zimie do ładnego i zdrowego wyglądu. Pracę można rozpocząć, gdy gleba pod trawnikiem nieco przeschnie. Trzeba wygrabić zeschłą trawę, pozostałe gałęzie, liście oraz ewentualne śmieci. Zabieg jest niezbędny, ponieważ taka warstwa pozostawiona na trawniku skutecznie utrudni jego regenerację oraz wzrost trawy, poprzez niedostateczny dostęp powietrza do roślin. Warto również wyrównać powstałe nierówności oraz kretowiska. W miejscach, gdzie trawa wyginęła należy wysiać nasiona, najlepiej takiego samego gatunku. Nasiona zabezpieczamy przed ptakami oraz wymywaniem przez deszcz poprzez pokrycie ich cienką warstwą ziemi.

W celu napowietrzenia systemu korzeniowego traw, nakłuwa się powierzchnię trawnika widłami, a najlepiej używając aeratora, następnie zasila się go nawozem do trawników. Na koniec ubija się powierzchnię trawnika przy pomocy wału. Jeżeli na powierzchni trawnika pojawił się mech, czyli nastąpiło zakwaszenie gleby, zaleca się użycie wapna lub środka do zwalczania mchu.

Rośliny rabatowe

Stopniowo, aby rośliny powoli przystosowywały sie do nowych warunków atmosferycznych można zdejmować z nich osłony zimowe. W przypadku przewidywanych przymrozków należy wstrzymać się z ich usuwaniem. Z roślin koniecznie usunąć suche części i liście nie uszkadzając świeżych pędów oraz pączków. Materiały naturalne, z których były wykonane osłony, takich jak: słoma, gałęzie, liście można umieścić na pryzmie kompostowej. Gałęzie dobrze jest rozdrobnić. Jeśli rośliny przykryte byłe korą lub torfem, mogą pozostać na rabacie jako ściółka.

Ziemię na rabatach można spulchnić, ale płytko, tak by nie uszkodzić roślin. Przy okazji trzeba usunąć chwasty. Można zastosować nawóz naturalny lub sztuczny. Rozprowadzając nawóz sztuczny nie należy posypywać roślin. Najlepiej przed przekopaniem rabaty, rozsypać nawóz, a po przekopaniu zagrabić ziemię, co uchroni ją przed utratą wilgoci. Innym sposobem zasilania roślin jest stosowanie nawozu w postaci płynnej. Możliwe jest również wykonanie roztworu nawozu granulowanego rozpuszczonego w wodzie i podlać nim rośliny.

Gdy nastaną sprzyjające warunki pogodowe, a ziemia na rabacie osiądzie i ogrzeje się można przystąpić do wysiewania do gruntu, na stałe miejsce rośliny np. smagliczkę, mak ogrodowy, groszek pachnący czy ostróżkę ogrodową.

W marcu można również rozmnażać przez podział starsze, rozrośnięte bulwy roślin i sadzić na nowe miejsca np. liliowce, marcinki, rozchodniki. Nowe rośliny należy obficie podlać i nie dopuszczać do przesuszenia gleby.

Można jeszcze wysadzać do gruntu cebulki tulipanów.

Rośliny, które zimę spędzały chłodnych pomieszczeniach, w marcu należy przenieść do pomieszczeń, w których panuje temperatura ok. 15ºC i dodatkowo często podlewać.

W tym miesiącu prowadzi się również wysiew roślin jedno i dwuletnich. Do tego celu można wykorzystać różne skrzynki, kuwety, doniczki, plastikowe kubki po śmietanie, jogurtach oraz serkach (pamiętać o wykonaniu małych otworków w dnie), Pojemniki najlepiej wypełnić mieszanką torfu i piasku w stosunku 1:1 albo gotowym podłożem do wysiewów, wysiać nasiona, a następnie umieścić w ciepłym pomieszczeniu w temperaturze 15 – 20 ºC. Gdy podrosną, trzeba je przepikować, a następnie wysadzić na stałe miejsce.

Rośliny doniczkowe

W dalszym ciągu należy przesadzać do większych doniczek rośliny, które wymagają tego zabiegu.

W marcu można prowadzić rozmnażanie roślin doniczkowych, przez sadzonki pędowe lub podział.

Na bieżąco należy prowadzić zabiegi pielęgnacyjne sadzonek roślin balkonowych np. pelargonii. Wymagają one systematycznego podlewania oraz zasilania odpowiednim nawozem, a na początku marca ostatni raz można usunąć wierzchołki. Zabieg ten wykonany późniejszym terminie może opóźnić kwitnienie.

Ponadto warto przeglądać rośliny pod kątem występowania szkodników, aby jak najszybciej zastosować środek do ich zwalczania.

Na balkonach i tarasach można wystawiać w skrzynkach bratki, przy czym trzeba również systematycznie podlewać je i nawozić, co korzystnie wpłynie na ich wygląd.

W tym miesiącu można zacząć zabiegi konserwujące oraz przygotowujące donice, skrzynki oraz inne pojemniki do wysadzenia w nich roślin na wiosnę.

 

Drzewa i krzewy owocowe i ozdobne

W marcu mogą występować duże różnice temperatur, pomiędzy dniem i nocą. Jest to niezbyt dobrze przyjmowane przez rośliny. W temperaturach dodatnich, zabezpieczone osłonami rośliny będą się przegrzewać, dlatego warto takie osłony zdjąć, aby zmniejszyć maksymalnie różnice temperatur dziennych i nocnych. Temperatura niewiele poniżej zera w nocy, raczej nie zaszkodzi roślinom. Jeżeli będą przewidywane większe przymrozki, wtedy ponownie trzeba założyć osłony.

W tym miesiącu przeprowadza się zabiegi uprawowe na drzewach i krzewach owocowych oraz truskawkach. Trzeba wygrabić resztki liści, a także zasilić rośliny kompostem, albo nawozem wieloskładnikowym lub odpowiednim dla konkretnej rośliny.

Wykonuje sie również cięcie pielęgnacyjne i formujące drzew i krzewów owocowych (śliwy, jabłonie, grusze, agrest i porzeczka). Cięcie polega na usunięciu pędów krzyżujących się i rosnących do środka. Koniecznie trzeba usunąć stare pędy, uszkodzone i chore, które najlepiej spalić, co przeciwdziała rozprzestrzenianiu się chorób. Rany po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Warto również oglądnąć roślinę i zabezpieczyć maścią rany spowodowane przez mróz.

W marcu można przeprowadzić opryski profilaktyczne drzew i krzewów, owocowych oraz ozdobnych, stosując np. Topsin.

Żywopłoty należy przycinać, tak by utrzymać ich kształt.

Trzeba pamiętać, że cięcie roślin kwitnących w okresie wiosennym, wykonuje się dopiero po zakończeniu kwitnienia.

Można sadzić lub przesadzać drzewka i krzewy.

Żywopłoty nasadzone z drzew i krzewów liściastych, które zrzucają liście na zimę, należy po posadzeniu przyciąć na wysokości ok. 30 cm.

Po posadzeniu drzew i krzewów, zarówno owocowych, jak i ozdobnych, należy rośliny dobrze podlać.

Oczko wodne

Prace w oczku wodnym uzależnione są warunków atmosferycznych. Po rozmarznięciu lodu, należy usunąć zanieczyszczenia zalegające w wodzie, obumarłe rośliny lub ich części, a także ewentualnie martwe ryby i inne zwierzęta. Należy sprawdzić stan folii, a uszkodzenia naprawić.

Można zamontować urządzenia do filtrowania wody, a także fontanny. Uruchomienie urządzeń w oczku, przyspieszy oczyszczanie wody z gazów gnilnych. Dzięki temu ryby zimujące w oczku łatwiej powrócą do normalnego życia.

Karmienie ryb można rozpocząć, gdy temperatura wody przekroczy 10 – 12 ºC.

Jeżeli oczko było puste, można napełnić go wodą.

Ogród warzywny

Niektóre, bardziej odporne na niskie temperatury warzywa można wysiewać do gruntu. Mogą to być: sałata, rzodkiewka, marchew, pietruszka, szpinak, zielony groszek, bób, groch. Wilgoć zawarta w glebie, ułatwi nasionom rozwój. Warto grządki z tymi wysianymi nasionami zabezpieczyć przed spadkami temperatur folią lub włókniną.

Można również sadzić cebulę dymkę oraz czosnek.

Przygotowywanie rozsady pomidorów i papryki można rozpocząć ok. połowy marca.

Kuwety lub plastikowe pojemniki należy wypełnić podłożem, najlepiej specjalnym do wysiewów, następnie wysiać nasiona i przykryć cienką warstwą podłoża, a następnie docisnąć.

Tak przygotowaną rozsadę, należy zrosić tak, by nie wypłukać nasion. Najlepiej użyć do tego celu zraszacza.

Aby utrzymać wymagana stałą temperaturę, pojemniki przykrywamy cienką folią, w której trzeba wykonać kilka otworów.

Nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża, dlatego wymagane jest codzienne zraszanie rozsady.

Rozsadę przechowuje się w temperaturze pokojowej.
 

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jesień w ogrodzie – sprzątanie opadłych liści

Jesień w ogrodzie – sprzątanie opadłych liści

Miłośnicy owoców mogę cieszyć się smakiem świeżo ... » ...więcej
Jesienne porządki w ogrodzie minimalnym wysiłkiem

Jesienne porządki w ogrodzie minimalnym wysiłkiem

Jesień w ogrodzie kojarzy się z porządkami i ciężką... » ...więcej
Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie?

Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie?

Każdego roku tysiące litrów wody deszczowej bezprodukt... » ...więcej
Jak ubrać się do pracy w ogrodzie?

Jak ubrać się do pracy w ogrodzie?

Praca w ogrodzie sprawia wiele przyjemności, zwłaszcza ... » ...więcej
Budujemy basen w ogrodzie

Budujemy basen w ogrodzie

Polacy kochają wypoczynek nad wodą. Niezależnie od tego czy spędzamy urlop nad egzotycznym mo... » ...więcej
Jak na co dzień oszczędzać wodę w ogrodzie

Jak na co dzień oszczędzać wodę w ogrodzie

Z okazji Dnia Ziemi przypadającego 22 kwietnia GARDENA c... » ...więcej
Jak wybrać traktor do pracy w ogrodzie

Jak wybrać traktor do pracy w ogrodzie

Argumentów do posiadania własnego ogrodowego traktorka ... » ...więcej
Praca w ogrodzie po pięćdziesiątce źródłem młodości

Praca w ogrodzie po pięćdziesiątce źródłem młodości

Ogrodnictwo to najlepsze lekarstwo. Naukowcy z Uniwersyte... » ...więcej
Polecamy porady
Dmuchany basen w ogrodzie – jak o niego zadbać

Dmuchany basen w ogrodzie – jak o niego zadbać

Tego typu basen jest łatwy w montażu. Aby za... » ...więcej
Sposoby na kreta

Sposoby na kreta

        Trzeba zacząć od tego, że krety w Polsce są po... » ...więcej
Barwy ogrodów – czerwień

Barwy ogrodów – czerwień

Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica) to jedna z ... » ...więcej
Kiedy sadzić krzewy?

Kiedy sadzić krzewy?

Sierpień to bardzo dobry czas na sadzenie i ewentualne przesadzanie krzewów liściastych. W d... » ...więcej
Jaki grill wybrać do ogrodu?

Jaki grill wybrać do ogrodu?

W zależności od ilości miejsca w ogrodzie, które można przeznaczyć na ustawienie... » ...więcej
Jak rozmnaża się tytoń ozdobny?

Jak rozmnaża się tytoń ozdobny?

Tytoń ozdobny, łacińska nazwa Nicotiana alata, to jedn... » ...więcej
Jak pozbyć się brudu na grillu?

Jak pozbyć się brudu na grillu?

Koniec zimy, a więc wkrótce sezon grillo... » ...więcej

Jak pobudzić roślinę do tworzenia nowych rozgałęzień

Usuwając zbędne pędy boczne rośliny, można ją pobud... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Rośliny ogrodowe - Architektura ogrodu - Pielęgnacja ogrodu - Sprzęt ogrodniczy - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia