Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100036,t-uprawa_roslin_w_pojemnikach.html
Autor: Info-ogrody / Data: 2010-03-31

Uprawa roślin w pojemnikach

Balkony, tarasy, a także ogrody to miejsca, gdzie można spotkać rośliny rosnące w pojemnikach. Aby, roślina rozwijała się prawidłowo i ładnie wyglądała, a tym samym cieszyła oczy i dopasowała się do otoczenia należy optymalnie dobrać rodzaj pojemnika oraz zapewnić dobre warunki do jej rozwoju.

Jaki pojemnik

Materiał z jakiego wykonany jest pojemnik w zasadzie nie wpływa na rozwój rośliny. Tutaj bardziej decydują warunki atmosferyczne w jakich pojemniki będą przebywać oraz jak będą się komponować z otoczeniem. Jeżeli będą usytuowane na świeżym powietrzu powinny być odporne na promieniowanie UV oraz być wodo i mrozoodporne. Materiały naturalne – drewno, wiklina, kamień czy glina, a także tworzywa sztuczne oraz metal, z których wykonuje się pojemniki mają swoje zalety i wady. Ceramiczne pojemniki i donice są kruche, a tym samym mało odporne na uderzenia, ponadto ich ciężar raczej nie zachęca do przenoszenia ich na nowe miejsce. Z takich naczyń, szybciej niż z plastikowych odparowuje woda. Pojemniki plastikowe, chociaż lżejsze i wygodniejsze w utrzymaniu, są mało odporne na zmiany temperatury, potrafią się zdeformować, a nawet pęknąć, ponadto po pewnym czasie ich wygląd i estetyka tracą swoje walory. Wydaje się, że decydujące znaczenie w tej kwestii ma gust użytkownika.

Natomiast dobór wielkości pojemnika nie jest już taki obojętny dla rozwoju rośliny. Powinien być dopasowany do wielkości systemu korzeniowego rośliny i w czasie jej rozwoju, w miarę jego powiększania, należy roślinę przesadzać do większego pojemnika. Warto również wziąć pod uwagę wysokość rośliny wystającą ponad ziemię, gdyż pojemnik przeznaczony dla dużej rośliny powinien mieć odpowiednią wielkość oraz ciężar, aby był stabilny i nie przewracał się pod wpływem wiatru. Można przyjąć, że wysokość pojemnika powinna stanowić nie mniej niż 1/3 wysokości rośliny.

Miejsce, w którym będzie umieszczony pojemnik, może mieć wpływ na jego kształt oraz materiał z jakiego jest wykonany. Przykładowo na balustradach dobrze wyglądają podłużne, plastikowe skrzynki. Większe pojemniki, takie jak drewniane, ceramiczne lub kamienne donice i skrzynie można ustawić bezpośrednio w ogrodzie, albo na podłodze tarasu lub balkonu.

Przygotowanie pojemników do sadzenia

Dla zabezpieczenia roślin przed chorobami nowe pojemniki powinno się umyć. Naczynia uprzednio używane należy dokładnie wyszorować szczotką i wyparzyć wrzątkiem. W celu zapewnienia prawidłowego rozwoju roślinie, pojemnik powinien być wyposażony w otwory, umożliwiające odprowadzenie nadmiaru wody. Również dno powinno być wyłożone warstwą drenażu, który mogą stanowić: keramzyt, drobne kamyczki (potłuczona doniczka), żwir lub grys. Najlepszy jest keramzyt, który w zależności od stopnia wilgotności gleby pobiera wodę lub ją oddaje. Ponadto, przez otwory do korzeni będzie dostarczane powietrze do systemu korzeniowego rośliny. W handlu dostępne są również pojemniki z podwójnym dnem.

Sadzenie roślin w pojemniku

Do pojemnika wsypać podłoże dla roślin ozdobnych lub ziemię urodzajną. Roślinę, która będzie sadzona obficie podlać, wyjąć z doniczki, umieścić w pojemniku i ponownie podlać. Roślina powinna być posadzona na takiej samej głębokości, na jakiej poprzednio rosła. Dla dobrego ukorzenienia umieścić ją w zacienionym miejscu. Po trzech tygodniach można podsypać nawozem. Ważne dla rozwoju rośliny jest jej regularne podlewanie. Po posadzeniu rośliny, ziemia powinna sięgać ok. 3 do 5 cm od górnej krawędzi pojemnika.

Małe drzewka i krzewy można sadzić do donic o średnicy ok. 50 cm. Aby ziemia za szybko nie wysychała, jej warstwa powinna wynosić nie mniej niż 50 cm.

Rośliny, które będą zimować w pojemnikach, powinny być w jakimś stopniu chronione przed niskimi temperaturami, dlatego zaleca się, aby pojemniki były drewniane lub z materiału odpornego na niskie temperatury np. terakoty.