Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-12,t-zabezpieczenie_roślin_na_zime.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2008-11-20

Zabezpieczenie roślin na zimę

Jednym z zabiegów wykonywanych w ogrodzie przed nadejściem zimy jest zabezpieczenie roślin przed mrozem i wiatrem. Prawidłowo wykonane zabezpieczenie pozwoli na pewne i bezpieczne przeżycie roślinom zimy. Aby zabezpieczenie spełniło zadanie, należy do tego celu użyć odpowiednich materiałów, a sam zabieg musi być wykonany w odpowiednim terminie.

Kiedy okryć

Zabezpieczenie roślin powinno być wykonane po pierwszych przymrozkach. Zbyt wczesne okrycie roślin nie jest wskazane, ponieważ powoduje, że rośliny błędnie odczytują warunki termiczne panujące wokół nich, a przez to przejście w okres spoczynku następuje w nieprawidłowym czasie.

Po pierwszych przymrozkach rośliny rośliny samoczynnie przechodzą w okres zimowego uśpienia, a okrycie ich ma za zadanie nie dopuścić do ich przemarzania.

Materiały okrywowe

Najważniejszym parametrem decydującym o możliwości użycia materiału do zabezpieczenia roślin na zimę jest stopień przepuszczalności powietrza. Nie można stosować materiałów, które nie dopuszczają powietrza do okrytych części roślin. Dotyczy to między innymi folii. Jeżeli stosuje się folię, musi to byś folia perforowana. Szczelne okrycie roślin, bez dostępu powietrza, może skutkować ich zniszczeniem, a na pewno rozwojem chorób.

Do okrywania roślin na zimę stosuje się najczęściej łatwo dostępne, tanie materiały naturalne np. opadłe liście drzew, suchą trawę oraz igliwie, ponadto gałęzie drzew iglastych sosny i świerku.

Można również używać do tego celu odpadów po obróbce drewna: kory, trocin oraz wiórów.

Materiały te układa się warstwami, a odpowiednia ich grubość gwarantuje zabezpieczenie termiczne roślin oraz prawidłowy dostęp powietrza.

Bardzo dobrą okrywę stanowią maty ze słomy, którymi można okrywać zarówno rośliny niskie, jak również krzewy, a nawet drzewka.

W sklepach ogrodniczych można kupić włókninę, która spełnia warunki dla materiałów okrywowych, stanowiąc dobrą barierę izolacyjności termicznej, jest przewiewna, a dodatkowo jest materiałem lekkim.

Włóknina, jeżeli będzie się z nią ostrożnie obchodzić, oraz prawidłowo magazynować może z powodzeniem być używana przez kilka zim.

Technologia okrywania roślin

Samo stosowanie prawidłowych materiałów do zabezpieczenia roślin, nie gwarantuje jeszcze, że rośliny w dobrej formie przeżyją zimę. Należy jeszcze prawidłowo postępować w tym okresie. Są to co prawda czynności pracochłonne, ale stosowanie ich gwarantuje skuteczność ochrony roślin w zimie przed niskimi temperaturami.

Zasada jest taka, że trzeba w miarę możliwości grubość okrywy dostosowywać do temperatury powietrza, a zatem jeżeli w dłuższym okresie czasu panuje niska temperatura, należy zwiększać grubość okrywy, jeżeli natomiast następuje długotrwałe ocieplenie grubość okrywy należy zmniejszyć.

Takie postępowanie gwarantuje, że rośliny dobrze zniosą okres zimy, a także w odpowiednim czasie, na wiosnę zostaną pobudzone do wegetacji.