www.info-ogrody.plwww.info-ogrody.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Rośliny ogrodowe Architektura ogrodu Pielęgnacja ogrodu Porady rss
Strona główna Sprzęt ogrodniczy Forum ogrodnicze Wydarzenia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Sztuka podlewania roślin

Informacja prasowa / Data: 2010-06-08

Wiosną i latem podlewanie roślin stanowi jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Warto więc poznać podstawowe zasady sztuki odpowiedniego nawadniania przydomowych trawników, ogródków i tarasów. Przestrzeganie tych prostych reguł przyniesie naszym roślinom wiele korzyści.

Rośliny ogrodowe potrzebują najwięcej wody późną wiosną i latem. W naszym klimacie w tym czasie bardzo często zdarzają się okresy bezdeszczowe, dlatego systematyczne podlewanie roślin jest niezwykle istotnym elementem pielęgnacji ogrodu. Podlewając rośliny warto trzymać się reguł, które sprawią, że nasze rośliny będą rozwijać się intensywnie i zachowają zdrowy wygląd przez całe lato.

Trawniki i rośliny ogrodowe

Nawadnianie trawnika jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. W przypadku nowo założonego trawnika, w okresie od zasiewu do momentu rozkrzewienia się trawy należy podlewać go odpowiednim zraszaczem często i krótko. Negatywne skutki może przynieść zarówno za małe jak i zbyt obfite podlewanie. Oznaką schnięcia trawnika jest utrata „sprężystości” murawy, a następnie utrata barwy (płowienie roślin). Przy małej wilgotności podłoża, trawnik należy podlewać 1-2 razy w tygodniu. Trawnik najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

Dobór pistoletu

Hozelock Ultra Metal 10

Ogólna zasada podlewania roślin zakłada, że należy zadbać, o to by podlewać rośliny na tyle obficie, żeby woda docierała do ich korzeni. Do zraszania i podlewania roślin w ogrodzie należy dobrać odpowiedni pistolet. W ogrodzie z przewagą rabat kwiatowych najlepiej sprawdzi się pistolet z wieloma funkcjami zraszającymi, które posiada np. Hozelock Multi Spray. Funkcja szerokiego stożka przypomina łagodną mgiełkę deszczu i doskonale zrasza miejsca, w których znajdują się dopiero co posiane nasiona. W przypadku dużej przestrzeni z przewagą krzewów i alejek najlepiej sprawdzą się pistolety z funkcjami przypominającymi naturalny deszcz. np. z serii Hozelock Ultra Metal, które posiadają trwałą metalową konstrukcję. Odlewany ciśnieniowo metal pokryto miękkim tworzywem, co znacznie zwiększa wygodę użytkowania i trwałość urządzenia.

Hozelock Multi Spray (2676). Funkcje zraszania: metalowe sitko; szeroki stożek; wachlarz; szybki natrysk; silny strumień. Cena: około 37,50 zł.

Hozelock Ultra Metal 10 (2687) Cena: około 118 zł.

Hozelock Ultra Metal 14 (2688) Cena: około 125 zł.

Zraszacze do dużych powierzchni

Nawadnianie dużych powierzchni to zadanie dla zraszaczy. Podobnie jak w przypadku pistoletów, wybór zraszaczy powinien być dostosowany do potrzeb ogrodu. W przypadku niewielkich ogrodów Hozelock proponuje zraszacze ogrodowe Vortex. To ekonomiczne rozwiązanie gwarantujące efektywne zraszanie bez względu na rodzaj powierzchni. Możliwość podlewania powierzchni w kształcie koła, a także regulacji jego średnicy pozwala na dokładne dopasowanie zraszania do wybranego obszaru. Zraszacze wahadłowe takie jak Hozelock Aquastorm™ czy Lawn Queen to rozwiązanie proponowane do podlewania kwadratowych i prostokątnych powierzchni. Taki kształt zraszania najlepiej sprawdza się w przypadku dużych trawników. Maksymalna powierzchnia zraszania sięga do 260 m². Większy obszar można podlewać „modułowo” uzyskując dokładne nawodnienie całego terenu. Dodatkowo konstrukcja wahadłowa, pozwala na perfekcyjne podlewanie sadzonek.

Hozelock Vortex 8 (2515) Cena: około 57 zł.

Hozelock Aquastorm™ 17 (2974) Cena: około 73 zł.

Hozelock Lawn Queen (2969) Cena: około 45 zł.

Komputer wodny

Inteligentne rozwiązania technologiczne ułatwiają pielęgnowanie roślin oraz są niezastąpione w optymalnym wykorzystaniu zasobów wodnych. Hozelock posiada w swojej ofercie Aqua Control Pro - elektroniczny komputer wodny w komplecie z czujnikiem deszczu. Jest to urządzenie, które reagując na pierwsze krople deszczu, automatycznie wyłącza podlewanie.

Hozelock Aqua Control Pro (2701) Cena: około 274 zł

Podlewanie roślin na patio i na tarasie

Hozelock Dwustopniowa lanca z sitkiem

Rośliny rosnące na tarasach i balkonach wymagają częstego podlewania. Im pojemnik, w którym rosną rośliny jest mniejszy i bardziej wystawiony na słońce tym podlewanie powinno być częstsze. System samopodlewający AquaPod firmy Hozelock pozwala na łatwe podlewanie roślin na patio i na tarasie nawet podczas letnich wyjazdów, oszczędzając przy okazji nawet do 90% wody. System automatycznie dostarcza roślinom odpowiednią ilość wody, zapewniając stałą wilgotność podłoża. Elektroniczny komputer wodny Aqua Control włącza i wyłącza podlewanie. Cały system składa się tylko z 4 elementów i jest wyjątkowo prosty w instalacji. W przypadku tarasów i balkonów z donicami i wiszącymi koszami niezbędne będą także lance. Hozelock proponuje lancę dwustopniową, wyposażoną w sitko, którego zadaniem jest delikatne rozprowadzenie wody.

Hozelock AquaPod (2823) Cena: około 445 zł

Hozelock Dwustopniowa lanca z sitkiem (2652) Cena: około 108,50 zł.

Firma Victus–Emak Sp. z o. o. została wyodrębniona ze struktury firmy Victus International Trading S.A. i od 2005 roku jest członkiem grupy EMAK, jednego z najbardziej liczących się na rynku europejskim producentów sprzętu ogrodniczego i leśnego. Firma funkcjonuje na rynku polskim od 1989 roku, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu, doskonałym rozwiązaniom organizacyjnym i wysokiemu poziomowi profesjonalnej wiedzy, zdobyła silną pozycję w branży. Victus-Emak dysponuje zapleczem technicznym pozwalającym oferować produkty, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Obecnie asortyment firmy obejmuje ponad 1000 produktów w ramach czterech marek, liderów rynku w swoich branżach: Hozelock – akcesoria do nawadniania, Oleo-Mac – wysokiej jakości urządzenia do pracy w gospodarstwach i ogrodach, Pokon – środki do pielęgnacji roślin ogrodowych i balkonowych oraz Chrysal – środki do pielęgnacji kwiatów ciętych. Razem tworzą kompleksową ofertę produktów i usług, które czynią pracę w ogrodzie bardziej wydajną i komfortową. Victus–Emak posiada również dobrze rozwiniętą sieć punktów serwisowych dokonujących napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych sprzedawanych urządzeń, zaś wykwalifikowana kadra pracowników wspiera klienta fachową wiedzą, zarówno na etapie zakupu produktów, jak i w momencie, kiedy pojawią się problemy w trakcie ich użytkowania.

Źródło: www.konkret.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ile wody zużywamy do podlewania roślin w ogrodzie?

Ile wody zużywamy do podlewania roślin w ogrodzie?

Mówi się, że ogrodnicy instynktownie wiedzą kiedy trz... » ...więcej
Nawadnianie roślin ogrodowych

Nawadnianie roślin ogrodowych

Rośliny w procesie fotosyntezy produkują pokarm dla siebie. W procesie tym rośliny pobierają ... » ...więcej
Nrzędzia ułatwiające uprawę roślin w domu i w ogrodzie

Nrzędzia ułatwiające uprawę roślin w domu i w ogrodzie

Jesień to ostatni dzwonek by zadbać o rośliny, zwłasz... » ...więcej
Automatyczne sterowanie nawadniania roślin ogrodowych, to komfort, wygoda i oszczędność

Automatyczne sterowanie nawadniania roślin ogrodowych, to komfort, wygoda i oszczędność

Coraz częściej właściciele ogrodów decydują się na instalację automatycznych systemów nawadniania. W ostatnich latach zainteresowanie nimi zdecydowanie wzrosło. Godzina delikatnego zraszania wcześnie rano czy przelotny deszcz późnym wieczorem? A może nawadnianie ogrodu podczas urlopu? Żaden problem sterowniki nawadniania GARDENA pozwolą nawadniać zielenieć tak często i długo ja... » ...więcej
Hartowanie roślin

Hartowanie roślin

Niektóre rośliny, w początkowym okresie muszą rosnąć w warunkach sztucznych, gdzie zarówno... » ...więcej
Polecamy porady
Nawożenie roślin – rodzaje nawozów

Nawożenie roślin – rodzaje nawozów

W celu dostarczenia roślinom składników pok... » ...więcej
Ziemia do uprawy roślin w pojemnikach

Ziemia do uprawy roślin w pojemnikach

Pojemniki i skrzynki zwykle stosowane są do upraw rośli... » ...więcej
Jak podlewać dalie?

Jak podlewać dalie?

Dalie w całym okresie wegetacji wymagają systematycznego podlewania, zwłaszcza w okresach susz... » ...więcej
Kiedy podlewać rośliny

Kiedy podlewać rośliny

Najlepszą i zalecaną porą na podlewanie roślin jest wczesny ranek. O tej porze... » ...więcej
Jak  podlewać storczyki?

Jak podlewać storczyki?

Fot. Info-Ogrody Storczyki źle znoszą nadmiar wody. Woda pozostawiona w podstawce lub... » ...więcej
Jak sadzić rośliny po hartowaniu do gruntu?

Jak sadzić rośliny po hartowaniu do gruntu?

Hartowanie roślin uodparnia je na niskie temp... » ...więcej
Opieka nad roślinami w pojemnikach

Opieka nad roślinami w pojemnikach

Aby, rośliny balkonowe ładnie się rozkrzewi... » ...więcej

Jak pobudzić roślinę do tworzenia nowych rozgałęzień

Usuwając zbędne pędy boczne rośliny, można ją pobud... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Rośliny ogrodowe - Architektura ogrodu - Pielęgnacja ogrodu - Sprzęt ogrodniczy - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery
Samochody