Aktualności | Rośliny ogrodowe | Architektura ogrodu | Pielęgnacja ogrodu | Porady |
Strona główna | Sprzęt ogrodniczy | Forum ogrodnicze | Wydarzenia | Reklama w serwisie | Kontakt |
Żądlą, bzyczą, dokuczają, uczulają... Komu z nas owady nie dały się we znaki, zwłaszcza latem? Ochronę przed nimi zapewnią nowoczesne preparaty oraz stacjonarne urządzenia w postaci np. moskitier czy lameli. Jak znaleźć skuteczny sposób na walkę z uciążliwymi insektami podpowie ekspert marketów Praktiker.
Wysoka temperatura zachęca do otwierania okien i drzwi.
Niestety wraz ze świeżym powietrzem do naszych domostw dostają się także uciążliwe owady tj. muchy, osy, komary czy pająki.
Możemy temu zapobiec montując w oknach czy drzwiach specjalną siatkę ochronną, która będzie stanowić barierę dla wszelkich insektów.
Do przygotowania takiej siatki potrzebujemy zaledwie drewnianej ramki, którą możemy samodzielnie przygotować z cienkich, drewnianych listewek oraz ażurowej siatki z drobnymi oczkami.
Całość montujemy do framug drzwi czy okien.
Katarzyna Skąpska, ekspert z marketów Praktiker:
"Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy. Jest dość pracochłonne w przygotowaniu, a do tego tak wykonane ramki mogą się łatwo wyszczerbiać i nie wyglądać estetycznie.
Dlatego polecam gotowe rozwiązania w postaci moskitier na ramie aluminiowej lub z samoprzylepnym rzepem, które bez problemu dostaniemy w marketach Praktiker.
Pierwsze montujemy za pomocą łączników klinowych, bez konieczności wiercenia otworów. W razie konieczności, siatkę i profile aluminiowe można przyciąć do dowolnego rozmiaru, dopasowując ją tym samym do niestandardowych wymiarów okna czy drzwi.
Z kolei moskitiery na rzepy w łatwy sposób wystarczy przytwierdzić do ramy okiennej lub framugi drzwi za pomocą specjalnych, ruchomych, rzepowych zaczepów. Takie moskitiery są łatwe w demontażu zimą lub w czasie wiosennych porządków."
Fot. Praktiker
Montaż moskitiery w oknie Lamela w drzwiach tarasowych
W sklepach Praktiker dostaniemy również tzw. lamele, czyli siatki przeznaczone specjalnie do drzwi balkonowych i oszklonych werand.
Nie przeszkadzają przy wchodzeniu czy wychodzeniu przez drzwi, jednocześnie chronią przed owadami.
Mocujemy je za pomocą specjalnych plastrów, znajdujących się w zestawie.
Takie lamelowe drzwi można otwierać i zamykać jedną ręką - wystarczy pociągnąć za sznurek. W markecie dostępne są lamele o wymiarach np. 2,2 x 0,95m.
Oczywiście możemy je swobodnie przycinać i dopasować do przejścia.
Innym sposobem, który może zapewnić spokojny sen, szczególnie najmłodszym, jest baldachim, czyli siatka instalowana nad łóżkiem za pomocą haka, który montujemy do sufitu.
Skuteczną barierą dla owadów latających może być również specjalna wtyczka do gniazdka, wyposażona w płytkę nasączoną substancją owadobójczą, która pod wpływem działania energii elektrycznej na element grzewczy, uwalnia aktywny preparat.
Takie urządzenie będzie działać stosunkowo długo i może zapewniać skuteczną barierę dla insektów nawet przez 60 letnich nocy.
W lecie każdy z nas chciałby spędzać jak najwięcej czasu na dworze ciesząc się piękną pogodą.
Spacer po lesie, piknik, przyjęcie w ogrodzie i nieustanne odganianie się od komarów.
Wszędobylskie owady mogą zamienić w koszmar nawet najpiękniejszy letni wieczór czy piknik.
Na szczęście matka natura nie zastawiła nas całkiem bezbronnych w walce z komarami.
Istnieje wiele roślin, które je odstraszają.
Popularna pelargonia w ogrodzie czy na balkonie będzie omijana przez komary szerokim łukiem. Podobnie kocimiętka i bazylia.
Inną metoda walki są środki chemiczne i różnorodne akcesoria (np. bambusowe pochodnie) dostępne w sklepach, które umieszczone w strategicznych miejscach naszego domu czy ogrodu odstraszą skutecznie uciążliwe insekty.
Fot. Praktiker
Pochodnie i znicze do odstraszania insektów
Katarzyna Skąpska, ekspert z marketów Praktiker:
"Sprzymierzeńcami w ochronie przed komarami są specjalne preparaty chemiczne i gadżety w postaci np. pochodni czy zniczy. Warto pamiętać o zabezpieczeniu zarówno siebie, jak i części ogrodu czy tarasu, w której spędzamy letni wieczór.
Do bezpośredniej aplikacji na ciało, polecam odstraszające plastry zapachowe z tzw. olejkiem Citronella. Bardzo łatwe w użyciu, wystarczy przykleić je do dowolnej części ciała, by komary omijały nas szerokim łukiem. W jednym opakowaniu jest 12 plastrów. Każdy działa do 12 godzin.
Inną opcją jest ekologiczny płyn na komary i kleszcze, do kupienia w markecie, o zapachu odstraszającym owady, za to bezwonnym dla naszego nosa. Stworzony na bazie naturalnych składników, dlatego szczególnie polecany dla dzieci, osób starszych i alergików.
Insekty są również zmorą wszystkich, którzy pragną urządzić przyjęcie w ogrodzie.
Szczególnie komary mogą sprawić, że goście wyjdą z imprezy wcześniej niż zwykle.
Dlatego oprócz specjalnego sprayu przeciw insektom, zadbajmy zawczasu o wszelkiego rodzaju świece i pochodnie antykomarowe.
Zapalone, nie tylko odstraszą uciążliwe komary, ale też stworzą niepowtarzalną atmosferę każdego wieczornego garden party".
Zapraszamy do marketów Praktiker i do sklepu internetowego www.praktiker.pl
Praktiker to międzynarodowa sieć marketów specjalizujących się w sprzedaży materiałów budowlanych, wyposażenia domów i ogrodów oraz artykułów dla majsterkowiczów. W Polsce do grupy należy 25 sklepów. Pierwszy Praktiker został otwarty w 1997 roku w Jankach koło Warszawy. Kolejne sklepy powstały w Czeladzi, Radomiu, Poznaniu, Katowicach, Bytomiu, Wrocławiu, Częstochowie i w Markach koło Warszawy. W 2000 roku miała miejsce inauguracja działalności czterech placówek: w Łodzi, Zabrzu, Kielcach oraz w Olsztynie. Jesienią 2001 roku powstały kolejne markety: w Krakowie, Gdańsku, a także drugi w Łodzi. W 2005 roku otwarto pierwszą piętrową placówkę na Okęciu. W marcu 2007 roku powstał Praktiker w Rzeszowie, w lipcu w Rybniku, a w październiku w Grudziądzu. W lutym 2008 roku miała miejsce inauguracja działalności drugiego sklepu Praktiker w Poznaniu. W marcu 2011 roku otwarty został market Praktiker w Opolu. W kwietniu 2011 roku otworzono kolejne markety firmy w Pile i Lesznie. Z koli w marcu 2012 roku firma otworzyła placówkę w Lublinie.
Żródło: www.kuzniapr.pl