Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100025,t-storczyk,_orchidea_(orchis_l.)___zasady_uprawy.html
Informacja prasowa / Data: 2010-02-01

Storczyk, Orchidea (Orchis L.) - zasady uprawy

Informacja prasowa

Storczyki są delikatnymi, ozdobnymi kwiatami, dlatego są coraz chętniej wybierane na prezenty. Wraz z modą na storczyki wzrasta także ilość miłośników roślin ozdobnych, którzy decydują się na ich uprawę w warunkach domowych. Aby z sukcesami hodować storczyki w domu, warto jest zapoznać się ze specyficznymi potrzebami tych roślin. Oryginalne storczyki są bowiem dosyć kapryśne, ale efekt w postaci pięknych kwiatów wart jest cierpliwości, włożonej w ich pielęgnację.

Pochodzenie storczyków

W naturalnym środowisku storczyki rosną przede wszystkim w lasach równikowych i na skalistych wybrzeżach. Nie zamieszkują jedynie zimnych terenów polarnych oraz suchych i gorących terenów pustynnych.

Rośliny mają formę epifitów - nie wyrastają prosto z ziemi, tylko rozwijają się przyczepione do konarów drzew.

Wszystko to sprawia, że pomimo przeniesienia ich hodowli do domów, storczyki zachowały specyficzne preferencje dotyczące warunków uprawy.

Stanowisko do uprawy

       Storczyki lubią miejsca jasne, z dużą ilością rozproszonego światła.

W warunkach naturalnych rosną w cieniu innych roślin, dlatego bezpośrednio padające na nie promienie słoneczne mogą spowodować poparzenie ich liści.

Nie można prowadzić uprawy w miejscach mocno przyciemnionych, ponieważ brak światła powoduje zahamowanie ich kwitnienia.

Fot. Dorota

Optymalnym stanowiskiem, gdzie storczyki znajdą dobre warunki rozwoju jest okno usytuowane po wschodniej lub zachodniej stronie budynku.

Idealne temperatury do uprawy storczyków:

  • około 25ºC w dzień,
  • 16 do 18ºC w nocy.

Warunki wodno - glebowe

Storczyki dobrze czują się w otoczeniu o dużej zawartości wilgoci, ale nie bezpośrednio w wodzie.

Dlatego rośliny powinno się podlewać raczej rzadko i niezwykle oszczędnie, nie dopuszczając do pozostawania wody na dnie naczynia.

Dobrym sposobem nawadniania storczyków jest zraszanie gleby spryskiwaczem lub moczenie doniczki w wodzie i po wyjęciu pozostawienie, aby odciekła.

Przesadzając roślinę pamiętajmy, aby doniczka miała otwory w dnie, przez które pozbędziemy się nadmiaru wody.

Podłoże dla storczyków

Ważne jest także podłoże, na jakim hodujemy storczyki.

Mieszanka musi być bardzo lekka, przewiewna, bogata w duże kawałki kory i włókniste frakcje torfu wysokiego.

Tylko takie podłoże zapewnia bowiem odpowiednią cyrkulację wody, chroniąc roślinę przed przemoczeniem.

Fot. Dorota

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy storczyk nie został przelany, warto jest uważnie obserwować roślinę. Zbyt duża ilość wody objawia się najpierw wiotczeniem liści, a potem gniciem systemu korzeniowego.

Nawożenie roślin

Ważnym aspektem pielęgnacji storczyków jest też odpowiednie nawożenie, preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji tego typu roślin np.: marki Pokon.

Storczyki można nawozić przez cały rok z częstotliwością raz na dwa tygodnie, należy to jednak robić ostrożnie, precyzyjnie dobierając ilość użytej odżywki.

Specjalna zakrętka nawozu Pokon z miarką ułatwia dobranie odpowiedniej dawki nawozu, a sam preparat jest bardzo wydajny.

Nawóz zawiera zbilansowane proporcje witamin i mikroelementów, dobranych specjalnie do wymagań storczyków, dzięki czemu wspomaga wielokrotne kwitnienie roślin.

Pielęgnując storczyki warto też zadbać o ich korzenie, szczególnie część powietrzną, znajdującą się ponad warstwą ziemi w doniczce.

Korzenie możemy spryskiwać wodą z odżywką lub sięgnąć po sprawdzone preparaty do ochrony roślin np: odżywkę w sprayu Pokon Plant Power, zawierającą chitozan – substancję produkowaną z pancerzyków skorupiaków morskich.

Środek jest biologiczny, w pełni neutralny dla ludzi i zwierząt, a dzięki zawartości substancji odżywczych, zwiększa odporność roślin i korzeni.

Aby poprawić wygląd storczyków, wystarczy raz w tygodniu spryskać preparatem powietrzne korzenie roślin.

Zabiegi pielęgnacyjne

               Storczyki kwitną średnio raz - dwa razy do roku.

Po przekwitnięciu można delikatnie odciąć część łodygi na której był kwiat uważając, aby pozostała część miała co najmniej trzy oczka.

Dzięki takiemu zabiegowi storczyk powinien wypuścić nowe pędy kwiatów.

Aby dodatkowo wspomóc kwitnienie rośliny w okresie jesiennym ograniczamy podlewanie i przenosimy storczyk w zacienione miejsce o niższej temperaturze.

Po trzech - czterech miesiącach spoczynku, najlepiej na wiosnę, przenosimy roślinę ponownie do jasnego pomieszczenia i zaczynamy intensywne podlewanie oraz nawożenie.

Zanim rozpoczniemy hodowlę storczyków, warto zapoznać się ze specyficznymi potrzebami tych roślin.

Fot. Dorota

Odpowiednio pielęgnowane storczyki to rośliny wielosezonowe, które co roku będą cieszyły oczy gości i domowników efektownymi, kolorowymi kwiatami.
 

Firma Victus–Emak Sp. z o. o. została wyodrębniona ze struktury firmy Victus International Trading S.A.i od 2005 roku jest członkiem grupy EMAK, jednego z najbardziej liczących się na rynku europejskim producentów sprzętu ogrodniczego i leśnego. Firma funkcjonuje na rynku polskim od 1989 roku, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu, doskonałym rozwiązaniom organizacyjnym i wysokiemu poziomowi profesjonalnej wiedzy, zdobyła silną pozycję w branży. Victus-Emak dysponuje zapleczem technicznym pozwalającym oferować produkty, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Obecnie asortyment firmy obejmuje ponad 1000 produktów w ramach czterech marek, liderów rynku w swoich branżach: Hozelock – akcesoria do nawadniania, Oleo-Mac – wysokiej jakości urządzenia do pracyw gospodarstwach i ogrodach, Pokon – środki do pielęgnacji roślin ogrodowych i balkonowych oraz Chrysal – środki do pielęgnacji kwiatów ciętych. Razem tworzą kompleksową ofertę produktów i usług, które czynią pracę w ogrodzie bardziej wydajną i komfortową. Victus–Emak posiada również dobrze rozwiniętą sieć punktów serwisowych dokonujących napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych sprzedawanych urządzeń, zaś wykwalifikowana kadra pracowników wspiera klienta fachową wiedzą, zarówno na etapie zakupu produktów, jak i w momencie, kiedy pojawią się problemy w trakcie ich użytkowania.

Źródło: www.otopr.pl

Jak podlewać storczyki?

Galeria storczyków.