Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100071,t-jak_przygotowac_oczko_wodne_do_zimy.html
Informacja prasowa / Data: 2010-09-29

Jak przygotować oczko wodne do zimy

Informacja prasowa

Bardzo ważne jest, by oczko wodne przygotować do zimy jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków. Jesienią, chociaż temperatura w ciągu dnia jest dodatnia, w nocy potrafi spaść w okolice zera stopni i spowodować uszkodzenia w ekosystemie.

Prawidłowe przygotowywanie oczka wodnego do zimy należy rozpocząć od usunięcia wszystkich urządzeń mechanicznych tj. pomp i filtrów.

Najlepszy sposób na oczyszczenie oczka

Kolejną czynnością jest oczyszczenie lustra wody oraz dna zbiornika z liści i szczątek roślin. Zabieg ten można dokładnie i szybko wykonać przy użyciu specjalnego odkurzacza do oczek wodnych Pond-Vac. Urządzenie zostało wyposażone w dwie dysze ssące, nakładane bezpośrednio na głowicę, zapewniające dokładne oczyszczenie każdego zakamarka sadzawki. W głowicę zostały wbudowane ostrza tnące, co pozwala na rozdrobnienie większych zanieczyszczeń i zapobiega blokowaniu się odkurzacza. Odkurzacz jest łatwy w obsłudze, gwarantuje aż 50% więcej mocy ssącej niż inne dostępne urządzenia tego typu.

Bardzo niskie zużycie energii pozwala siedmiokrotnie zwiększyć jego efektywność i znacznie zminimalizować koszty pracy.

Odkurzacz do oczek wodnych Hozelock Pond-Vac, cena detaliczna: około 480 zł

Rośliny w oczku

Nie wszystkie rośliny są w stanie przetrwać zimę w oczku wodnym. Te, które nie lubią mrozów należy wyłowić z wody, umieścić w pojemnikach z wodą i przechować w domu w umiarkowanej temperaturze. Postępujemy tak przede wszystkim z roślinami pływającymi, takimi jak hiacynty wodne, pistie rozetkowe oraz niektóre odmiany grzybieni. Pozostałe rośliny trzeba oczyścić z obumarłych części i przyciąć na wysokość kilku centymetrów.

Ryby i zwierzęta wodne

W przypadku, gdy w stawie żyją ryby lub drobne zwierzęta należy pamiętać, aby zatroszczyć się o zapas tlenu dla nich. W tym celu na dnie zostawia się trochę mułu, który zapewni im schronienie.  Ryby przetrwają zimę w stawie, który ma głębokość co najmniej 100 cm, ale jeśli zbiornik jest płytszy ryby mogą zamarznąć. Wtedy należy je umieścić w domu, w pojemniku zaopatrzonym w pompę napowietrzającą.
Nie wolno zapominać, że gdy temperatura wody spada poniżej 10°C większość ryb w przydomowych stawach zapada w odrętwienie i nie pobiera pokarmu. Nie powinniśmy ich więc w tym okresie karmić.

Zabezpieczenie powierzchni wody

Następnie taflę wody trzeba pokryć styropianowym pływakiem lub grzałką – zapobiegnie to całkowitemu zamarznięciu wody i zagwarantuje dostęp tlenu. Przygotowywanie stawu do zimy najlepiej zakończyć zawieszeniem nad nim specjalnej siatki z oczkami o średnicy 1-1,5 cm. Ochroni ona zbiornik przed spadającymi do wody liśćmi i innymi zanieczyszczeniami.

Prawidłowe zabezpieczenie oczka wodnego pozwoli na wiosnę, w sprzyjających warunkach pogodowych szybko odtworzyć warunki do życia dla jego mieszkańców. Na pewno stosowanie odpowiednich narzędzi będzie pomocnew uzyskaniu tego celu, a oczko i jego mieszkańcy będą cieszyć oczy właścicieli.

Produkty marki Oleo-Mac dostępne są w sklepach ogrodniczych na terenie całej Polski.

Dodatkowe informacje dotyczące akcesoriów i środków do pielęgnacji ogrodów marki Hozelock, Oleo-Mac, Pokon i Chrysal, znajdą Państwo pod adresem www.victus.pl oraz www.oleomac.pl.

Źródło: www.konkretpr.pl