Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100076,t-jak_skutecznie_zabezpieczyc_pnie_drzew_w_zimie.html
Autor: Info - Ogrody / Data: 2011-01-18

Jak skutecznie zabezpieczyć pnie drzew w zimie

Różnice temperatur między dniem i nocą występujące począwszy od stycznia powodują, że na powierzchni pni powstają pęknięcia oraz rany na korze, przez które do wnętrza drzewa przedostają się drobnoustroje chorobotwórcze.
 

Jak powstają uszkodzenia

W słoneczny dzień następuje nagrzanie powierzchni zewnętrznej pni drzew, zwłaszcza po stronie południowej i południowo-zachodniej. Rozgrzewające promienie słoneczne powodują rozbudzenie zewnętrznych komórek pni, które tracą odporność na niskie temperatury. Po zachodzie słońca, kiedy temperatura spada, gwałtownie obniża się również powierzchnia pni, w konsekwencji czego komórki przemarzają.

Skoki temperatury są bezpośrednią przyczyną powstawania uszkodzeń pni. Aby uchronić drzewa przed dużymi różnicami temperatur w nocy i w dzień, należy spowodować, by w czasie dnia drzewo przejmowało jak najmniej energii cieplnej od promieni słonecznych.

Jak ochronić pień przed nagrzewaniem

Jak powszechnie wiadomo, materiały w ciemnych kolorach bardziej absorbują ciepło, niż te w kolorze białym. Dlatego stosuje się zabieg bielenia pni drzew i ich grubych konarów, co zabezpiecza je przed nadmiernym ogrzewaniem. Bielenie można wykonać nanosząc na ich powierzchnię za pomocą np. szczotki do malowania, mleka wapiennego – w 10 litrach wody rozpuścić 2 kilogramy wapna gaszonego.

Aby wapno zabezpieczyć przed nadmiernym zmywaniem przez opady atmosferyczne można do mleka wapiennego dodać np. kleju wykonanego z mąki.

Termin wykonania bielenia

Ważne jest, aby zabieg został wykonany w odpowiednim czasie, a wtedy będzie skuteczny. Najlepiej bielenie wykonać w końcu grudnia, nie później niż przed końcem stycznia. Wtedy, w okresie kiedy pnie drzew najbardziej narażone są na powstawanie uszkodzeń – w lutym i później, są już zabezpieczone.

W przypadku zmywania wapna, zabieg należy powtórzyć. Wykonanie bielenia na wiosnę jest bezcelowe, ponieważ uszkodzenia najprawdopodobniej powstały wcześniej.

Inne sposoby

Owinięcie pni drzew słomą, białym papierem lub tekturą, również skutecznie zabezpiecza je przed powstawaniem uszkodzeń związanych ze skokami temperatury, a dodatkowo zabezpiecza przed zwierzętami np. zającami. Dotyczy to zwłaszcza drzew młodych.

Zdecydowanie nie należy owijać pni drzew folią, co może przynieść więcej szkody niż pożytku.