Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100083,t-balkon_do_zagospodarowania_–_jakie_rośliny_wybrac.html
Autor: Info - Ogrody / Data: 2011-03-23

Balkon do zagospodarowania – jakie rośliny wybrać

Nie będąc właścicielem ogrodu, można mieć jego namiastkę i to całkiem blisko – prawie w mieszkaniu. Balkon lub loggia przy odrobinie chęci oraz niewielkim nakładem kosztów można zamienić w miejsce, do którego chętnie będziemy wracać w każdej wolnej chwili. Naprawdę niewiele potrzeba, aby balkon taras stał się takim domowym “ogrodowym” zakątkiem. Wystarczy fotel i niewielki stolik, otoczony kilkoma własnoręcznie wyhodowanymi roślinkami i mamy w domu idealne miejsce do regeneracji sił i ukojenia nerwów.

Organizacja “architektury” balkonu

Fot. stock.xchng®

Ponieważ balkony z reguły mają niewielką powierzchnię, więc musimy ją maksymalnie wykorzystać. Rośliny będą rosnąć w pojemnikach lub donicach. Rozmieszczenie pojemników uzależnione jest od warunków na balkonie.

Z reguły na barierce umieszcza się podłużne skrzynki, takie same można postawić na posadzce, obok barierki. Na ścianach zawiesić specjalne zawieszki na doniczki oraz półki, na których ustawimy pojemniki lub doniczki z kwiatami. W suficie montujemy kołki rozporowe z haczykami, na których zawisną kosze. Możliwości jest wiele, wszystko jednak powinno być robione z umiarem.

A teraz rośliny. Mogą to być pnącza oraz rośliny wiszące. Aby, sobie wzajemnie nie przeszkadzały w rozwoju, nie powinno być ich zbyt dużo, muszą być zachowane odpowiednie odstępy między skrzynkami i doniczkami.

Również zbytnia ilość różnych gatunków nie jest wskazana. Mieszanie się różnych zapachów oraz duża ilość kolorów na małej przestrzeni może, drażnić, zamiast uspokajać.

Rośliny dobieramy biorąc pod uwagę ich wymagania potrzebne do rozwoju, kolor kwiatów, a także wielkość. Duże rośliny będą przytłaczać swoją wielkością.

Rośliny do domowej “oazy spokoju”

Do wyboru jest naprawdę duża ilość różnych roślin doniczkowych oraz uprawianych w pojemnikach. Wszystkie ładnie się prezentują i można z nich skomponować bardzo ciekawe i niepowtarzalne aranżacje na naszych balkonach.

Pelargonie

Fot. Dorota

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe - pelargonie rabatowe oraz bluszczolistne nadają się zarówno do doniczek, jak i do skrzynek.
Pelargonie rabatowe, nazywane również ogrodowymi. Mają pojedyncze lub pełne kwiaty w żywych kolorach np. białe, karminowe, fioletowe, różowe, czerwone i osiągają od ok. 25 do 50 cm wysokości. Pelargonie rabatowe najlepiej rozwijają się na stanowisku nasłonecznionym.

Pelargonie bluszczolistne, o mięsistych, błyszczących liściach, to rośliny pnące, a więc nadające się do wiszących skrzynek lub koszy. Kwiaty tych pelargonii tworzą baldachy, z kilkunastu pojedynczych lub pełnych kwiatów w różnych kolorach np. białym, czerwonym, purpurowym. Długość pędów od ok. 25 do 80 cm. Ten gatunek pelargonii lubi miejsca niezbyt nasłonecznione, w półcieniu.

Rośliny te nie są zbyt odporne na niskie temperatury, dlatego można umieścić je na balkonie, gdy uzyskamy pewność, że nie będzie już przymrozków.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie, które wykonuje się w zależności od wilgotności podłoża. Pelargonia nie toleruje zbyt dużej wilgoci, ale nie można dopuszczać do nadmiernego jego przesuszenia.

Gdy temperatury w lecie osiągają wysoką wartość, warto podlewać rośliny rano i wieczorem.

Dobrze jest co jakiś czas, począwszy od trzeciego tygodnia od posadzenia zasilić rośliny płynnym nawozem.

Aby wydłużyć czas kwitnienia, zaleca się natychmiastowe usuwanie przekwitłych kwiatów.

Fuksje

To roślina, która bardzo często gości na balkonach, o charakterystycznych zwisających kwiatach. Podobnie jak pelargonie, fuksje również nie są odporne na przemarzanie. Rośliny te najlepiej rosną w lekko zacienionym, osłoniętym od wiatru miejscu.

Fuksje wymagają systematycznego podlewania – kategorycznie nie można dopuścić do przesuszenia podłoża, rośliny przestaną kwitnąć, będą osłabione i są wtedy podatne na choroby.

Ważną czynnością w jej uprawie jest regularne zasilanie nawozem, najlepiej wieloskładnikowym w postaci płynnej dla roślin kwitnących.

Róże

Fot. Dorota

Jeżeli na balkonie znajduje się jeszcze wolne przewiewne, ale osłonięte od wiatru miejsce, można umieścić tam róże. Najodpowiedniejsze będą balkony usytuowane po wschodniej lub zachodniej stronie budynku.

Ważnym zabiegiem uprawowym jest systematyczne zasilanie nawozem do roślin kwitnących, podsypując je co 3 – 4 tygodnie. Można również zastosować na wiosnę nawóz, którego działanie rozkłada się w dłuższym czasie (tzw. wolno działający).

Również róże wymagają systematycznego podlewania wg. zasady rzadziej, lecz obficiej. Pojemnik z rośliną najlepiej umieścić w podstawce o średnicy o kilka cm większej niż dno doniczki. Wodę wlewać do doniczki, nie polewać rośliny, woda może gromadzić się w podstawce.

Surfinie

Fot. Dorota

Jest to odmiana petunii ogrodowej. Jeżeli będziemy o nią odpowiednio dbać, to w szybkim czasie może osiągnąć nawet do 2 m wysokości.

Kwiaty w kształcie kielicha, najczęściej barwy białej, fioletowej lub różowej, w dużej ilości osadzone na zielonych łodygach wydają przyjemny zapach.

Rośliny sadzimy w żyznej, najlepiej próchniczej ziemi. Pojemnik z rośliną ustawiamy w słonecznym miejscu.

Również surfinia, podobnie jak poprzednio opisane rośliny wymaga systematycznego podlewania oraz nawożenia. Części rośliny uschnięte, niezbyt ładnie wyglądające, jak najszybciej należy usunąć.

To były tylko przykładowe rośliny, które nadają się do upiększenia balkonu. Wszystkie rośliny przystosowane do uprawy w pojemnikach oraz charakteryzujące się długim, obfitym kwitnieniem kolorowych kwiatów można uprawiać na balkonie.