Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100139,t-jak_przygotowac_system_nawadniania_do_zimy.html
Informacja prasowa / Data: 2011-10-27

Jak przygotować system nawadniania do zimy

Informacja prasowa

W sezonie wiosenno-letnim nowoczesne zraszacze i systemy nawadniania zapewniały odpowiednią ilość wody roślinom w ogrodzie. Nadszedł czas odpowiedniego przygotowania wszystkich elementów systemów do zimy, aby w kolejnym sezonie można było z nich w pełni korzystać.

Nim nadejdzie zima…

… należy pozbyć się wody z węży ogrodowych, zraszaczy, lanc zraszających oraz pistoletów nawadniających. Tak przygotowane elementy systemu można przechowywać w suchym miejscu, aż do wiosny.

Podziemny system nawadniania

Jeśli w ogrodzie zainstalowany jest podziemny system nawadniania, trzeba odpowiednio przygotować go do zimowania.

Bardzo czułymi i najważniejszymi elementami systemów nawadniania są sterowniki i elektrozawory.

Osoby stosujące sterowniki nawadniania montowane do kranu, powinny je zdemontować. Odbywa się to w niezwykle łatwy sposób, bez użycia narzędzi.

Ogrodnicy sterujący nawadnianiem przy pomocy zaworów elektromagnetycznych montowanych w specjalnych skrzyniach w ziemi, powinni je przed zimą zdemontować lub opróżnić z wody przy pomocy sprężonego powietrza, aby znajdujące się w nich resztki wody, nie zamarzły i nie spowodowały pęknięcia zaworów.

W przypadku systemów nawadniających Pipeline i Sprinklersystem marki GARDENA mróz nie stanowi żadnego problemu dzięki dodatkowym zabezpieczeniom jakimi są automatyczne zawory odwadniające.

Fot. Gardena Rozdzielacz Rozdzielacz T25 z zaworem odwadniającym

W mrozoodpornych systemach zawory odwadniające usuną wodę ze zraszaczy oraz z podłączonych do nich rur wykonują za nas całą pracę.

Natomiast po zdemontowaniu reduktorów ciśnienia i filtrów bez obaw możemy pozostawić na zimę system Micro-Drip-System GARDENA.

Wszystkie zdemontowane elementy przechowujemy w suchym miejscu i montujemy dopiero przed pierwszym nawadnianiem na wiosnę.

Fot. Gardena Zawór odwadniający

Bezproblemowe odwadnianie…

...zapewni zawór odwadniający. Służy on do automatycznego odwadniania instalacji nawadniającej.

Zawór samoczynnie zadziała w przypadku, gdy instalacja nie jest używana. a ciśnienie spadnie poniżej ok. 0,2 bar.

Powinien być zainstalowany w najniżej położonym miejscu instalacji systemu nawadniania, najlepiej w przepłukanym żwirze. Posiada gwint 3/4”.

Od prawie 20-lat produkty marki obecne są na polskim rynku. Od połowy lat 90-tych dystrybucja na terenie kraju realizowana była przez spółkę Gardena Polska, w ramach Grupy Gardena - niemieckiego producenta narzędzi i urządzeń ogrodniczych oraz systemów nawadniających.
Marka systematycznie powiększała swój udział w rynku. Powstała szeroka ogólnopolska sieć dystrybucji jej produktów. Przez lata GARDENA zdobyła uznanie polskich konsumentów, czego wyrazem są przyznane nagrody i wyróżnienia dla marki, w tym dwukrotnie otrzymany Laur Konsumenta. Od końca 2008 roku GARDENA jest jedną z marek znajdujących się w portfolio międzynarodowej firmy Husqvarna – zaliczanej do grona najstarszych i największych firm technicznych na świecie. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.gardena.pl

Źródło: www.compress.com.pl