Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100192,t-letnie_strzyzenie_zywoplotow_i_krzewow.html
Informacja prasowa / Data: 2012-07-02

Letnie strzyżenie żywopłotów i krzewów

Informacja prasowa

Latem pogoda szczególnie pobudza rośliny do intensywnego rozrostu. W tym okresie, ważne jest odpowiednie przycięcie żywopłotów, aby zachowały dobrą kondycję. Staranne strzyżenie krzewów sprawia, że są piękną, naturalną ozdobą, ale tylko pod warunkiem, że stosujemy prawidłową technikę cięcia i pamiętamy o kilku podstawowych zasadach przycinania.

Pielęgnacja żywopłotów

Żywopłot może pełnić funkcję naturalnego ogrodzenia.

Fot. Gardena

Przycięty w estetyczny lub finezyjny sposób, nadaje ogrodowi nietuzinkowego charakteru, dlatego już od samego zasadzenia ważna jest jego kontrola rozrostu.

Jeżeli zaniechamy przycinania pierwszych pędów, krzew będzie miał bardzo słabo zagęszczoną podstawę, przez co straci swoją funkcję ochronną i estetyczną.

Narzędzia do cięcia gałęzi powinny być bardzo ostre, czyste i bez śladu rdzy.

Do tego typu prac najlepsze są nożyce do żywopłotu marki GARDENA z zasilaniem elektrycznym lub akumulatorowym, które mają wysoką jakość i precyzję cięcia.

Dzięki obracanej o 90° głowicy, nożyce ErgoCut gwarantują idealną pozycję do pracy - użytkownik stoi obok żywopłotu w wygodnej pozycji.

       Przy przycinaniu pędów należy zachować szczególną ostrożność!

Korzystanie z tępych lub zardzewiałych ostrzy może spowodować uszkodzenie pędów, a patogeny mogą w efekcie doprowadzić do infekcji rośliny.

„Do odpowiedniego uformowania żywopłotu warto zbudować drewnianą łatę ułatwiającą uzyskanie formy regularnego trapezu z szerszą podstawią i wyższym szczytem. Dzięki temu dolne partie krzewu będą lepiej doświetlone, a żywopłot będzie się zdrowo rozwijał poprzez lepsze rozgałęzienie i ulistnienie.

Podczas przycinania roślin warto zadbać o dobrej jakości sprzęt, który będzie ostry i bezpieczny dla użytkownika” – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Przycinanie krzewów

Krzewy wymagają szczególnej pielęgnacji.

Fot. Gardena

Podczas ich przycinania, ważne jest skracanie pędów pod delikatnym kątem, w odległości do 1 cm nad pąkiem.

Prostopadłe cięcia są nie tylko nieatrakcyjne, lecz również wolno wysychają po deszczu, co zagraża infekcją rośliny lub gniciem gałęzi.

Pomocny w tego typu zadaniach jest sekator Comfort SmartCut, który dzięki swojej budowie pozwala przyciąć nawet grube gałęzie z wyjątkową lekkością.

To idealny sekator dla kobiet, gdyż nie wymaga dużego wkładu siły, a jego górne ostrze pokryte jest warstwą antyadhezyjną.

Przycinając krzew, pozwalamy mu na rozwój nowych pędów, które mogą zakwitnąć jeszcze tego samego sezonu!

Zaleca się przycinać wszystkie gałęzie, które w jakikolwiek sposób wyrastają poza ogólny zarys krzewu.

Jeżeli zależy nam na mocnym i efektownym rozroście rozwijającej się jeszcze rośliny, warto zadbać o solidne i ostre narzędzia tnące.

Niezbędni pomocnicy…

Elektryczne nożyce do żywopłotu HighCut 48

Fot. Gardena

Nożyce cechują się teleskopowym trzonkiem, który umożliwia zasięg pracy do ok. 3 m, a obrotowa głowica umożliwia cięcie także górnej powierzchni żywopłotu z ziemi.

Nożyce zwiększają komfort pracy przy żywopłocie dzięki obracanej głowicy tnącej w zakresie 90° – użytkownik stoi obok żywopłotu.

Geometria i laserowo wycinane ostrza powodują zatrzymanie ciętej masy w obszarze pracy urządzenia, a zderzak chroni użytkownika przed uderzeniem i zabezpiecza ostrze.

Premium nożyce przekładniowe do żywopłotu 650

Fot. Gardena

To wyjątkowo wydajne i trwałe nożyce dla profesjonalnego cięcia żywopłotów.

Posiadają szerokie, hartowane, błyszczące ostrza ze szlifem falowym oraz wbudowany obcinak do pojedynczych i grubszych gałęzi.

Ich opatentowana przekładania pozwala na zwiększenie wydajności cięcia o 25%. Stabilna, aluminiowa rękojeść i elementy uchwytu zostały wykonane z miękkiego tworzywa sztucznego dla poprawy komfortu obsługi.

Comfort sekator ogrodowy SmartCut

Fot. Gardena

Mocny i wygodny sekator ogrodowy do lekkiego i ergonomicznego cięcia starszych gałęzi i pędów.

Zależnie od średnicy gałęzi można włączyć specjalną funkcję, która pozwala lekko i wygodnie przycinać grubsze gałęzie.

Sekator posiada precyzyjnie szlifowane ostrze górne pokryte powłoką antyadhezyjną. Komfortowo wyprofilowane rękojeści z aluminium, wykończonego miękkimi elementami.

Dla wygody użytkownika zamek sekatora obsługiwany jest tylko jedną ręką.

Premium nożyce do gałęzi 700 B

Fot. Gardena

Nożyce cechuje wysoka jakość cięcia, dzięki precyzyjnemu szlifowi.

Wymienne ostrza wykonane są ze specjalnej, kutej stali, a podwójne, wygięte, ergonomiczne uchwyty pozwalają na wygodną pracę.

Nożyce wyposażone są w stabilną, aluminiową profilowaną rękojeść oraz pochyloną głowicę tnąca.

Siła nacisku została zwiększona 18 razy.

Od prawie 20-lat produkty marki obecne są na polskim rynku. Od połowy lat 90-tych dystrybucja na terenie kraju realizowana była przez spółkę Gardena Polska, w ramach Grupy Gardena - niemieckiego producenta narzędzi i urządzeń ogrodniczych oraz systemów nawadniających.
Marka systematycznie powiększała swój udział w rynku. Powstała szeroka ogólnopolska sieć dystrybucji jej produktów. Przez lata GARDENA zdobyła uznanie polskich konsumentów, czego wyrazem są przyznane nagrody i wyróżnienia dla marki, w tym dwukrotnie otrzymany Laur Konsumenta. Od końca 2008 roku GARDENA jest jedną z marek znajdujących się w portfolio międzynarodowej firmy Husqvarna – zaliczanej do grona najstarszych i największych firm technicznych na świecie. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.gardena.pl.

Źródło: www.compress.com.pl