Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100227,t-jak_uniknąc_wypadkow_w_ogrodzie,_podczas_ciecia_drzew_i_krzewow?.html
Informacja prasowa / Data: 2012-09-17

Jak uniknąć wypadków w ogrodzie, podczas cięcia drzew i krzewów?

Informacja prasowa

Kiedy ciepłe dni mają się ku końcowi, a liście na drzewach zmieniają kolory, nadal jest dużo pracy do wykonania w ogrodzie. Należy przystrzyc żywopłoty, usunąć połamane i suche gałęzie z drzew, wyciąć chore pędy. Takie porządki często jednak wymagają pracy na drabinie, co często jest przyczyną wypadków. GARDENA podpowiada jak się przed nimi uchronić.

Bez wchodzenia na drabinę

Pracując w ogrodzie – szczególnie na wysokościach - należy zachować szczególną ostrożność. Praca na drabinie może się zakończyć bolesną i długotrwałą kontuzją.

Na szczęście nie musimy już wspinać się na drzewa czy pracować na drabinach, aby dostać się do koron drzew i górnych części żywopłotów.

Z pomocą przychodzą nożyce StarCut 410 BL marki GARDENA, które pozwalają sięgać ostrzem do wysokości nawet 6,5 m wzwyż. Dodatkowo ustalając indywidualny kąt cięcia, można precyzyjnie przyciąć gałęzie rosnące w różnych kierunkach.

Nożyce posiadają zabudowany system zwalniania ostrzy, dzięki czemu mogą dotrzeć wszędzie bez zaplątywania się.

Dodatkowo, praca wykonywana z ziemi będzie wygodniejsza i mniej obciążająca plecy i ręce. Takie rozwiązanie docenią szczególnie starsi ogrodnicy, dla których praca na twardym i stabilnym podłożu to duże udogodnienie i większe bezpieczeństwo.

Bezpieczne przycinanie i modelowanie

Jesień to dobra pora na zadbanie o iglaki. Zielone, bujne drzewka skutecznie odgradzają nas od sąsiadów. Aby długo były piękne i nie straszyły ogołoconymi gałęziami, zwłaszcza przy ziemi, trzeba je regularnie podcinać.

Nożyce elektryczne do żywopłotu HighCut 48 pozwalają na komfortowe i pewne przycinanie wysokiego żywopłotu z ziemi – teleskopowy trzonek umożliwia zasięg do ok. 3 m, a dzięki obrotowej głowicy z łatwością przytniemy także górną powierzchnię żywopłotu.

Fot. Gardena  Praca wykonywana z ziemi jest bezpieczniejsza niż z drabiny

Lepiej dmuchać na zimne

Ostrożność podczas pracy w ogrodzie ma szczególne znaczenie, kiedy korzystamy
z ostrych narzędzi. Nawet chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie.

Zawsze należy sprawdzić, czy narzędzie, które chcemy odłożyć jest na pewno wyłączone.

Upewnijmy się także, czy na pewno wiemy, jak obsługiwać dany sprzęt. Pozwoli nam to uniknąć bardzo wielu niebezpiecznych sytuacji podczas prac w ogrodzie” – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Ostrożności nigdy za wiele

Miłośnikom ogrodnictwa może się złudnie wydawać, że ciężka praca w ogrodzie nie jest niebezpieczna.

Dzięki ergonomicznym narzędziom wiele niebezpieczeństw można uniknąć.

Nożyce HighCut są wyposażone w głowicę tnącą obracającą się w zakresie 90 stopni, dzięki czemu użytkownik zawsze stoi w idealnej pozycji roboczej - obok żywopłotu.

Fot. Gardena       Bezpieczne i wygodne cięcie wysokiego żywopłotu

W uchwyty przekładniowych nożyc wbudowano wkładkę żelową Technogel® dla idealnej amortyzacji.

Podobnie sekatory wyposażone są w miękkie elementy, można też wybierać pomiędzy różnymi wielkościami uchwytów. Zapewnia to większy komfort pracy i bezpieczeństwo.

Konserwacja narzędzi - samodzielnie czy w serwisie?

Wiele wypadków w ogrodzie jest spowodowanych złą konserwacją posiadanego sprzętu lub próby własnoręcznej naprawy i serwisu ogrodowych narzędzi.

Brak odpowiednich umiejętności w serwisowaniu tego typu urządzeń może skończyć się kontuzją lub nawet kalectwem, dlatego warto przekazywać uszkodzony sprzęt do autoryzowanych serwisów.

Mając bezpieczne i profesjonalne narzędzia w ogrodzie, możemy być spokojni o nasze zdrowie, a prace porządkowe w przydomowym zieleńcu staną się przyjemnością.

Od prawie 20 lat produkty marki obecne są na polskim rynku. Od połowy lat 90. dystrybucja na terenie kraju realizowana była przez spółkę Gardena Polska, w ramach Grupy Gardena - niemieckiego producenta narzędzi i urządzeń ogrodniczych oraz systemów nawadniających.
Marka systematycznie powiększała swój udział w rynku. Powstała szeroka ogólnopolska sieć dystrybucji jej produktów. Przez lata GARDENA zdobyła uznanie polskich konsumentów, czego wyrazem są przyznane nagrody i wyróżnienia dla marki, w tym dwukrotnie otrzymany Laur Konsumenta. Od końca 2008 roku GARDENA jest jedną z marek znajdujących się w portfolio międzynarodowej firmy Husqvarna – zaliczanej do grona najstarszych i największych firm technicznych na świecie. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.gardena.pl

Źródło: www.compress.com.pl