Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100273,t-ogrod_latem_–_zadbaj_nie_tylko_o_maszyny.html
Informacja prasowa / Data: 2013-07-09

Ogród latem – zadbaj nie tylko o maszyny

Informacja prasowa

Lato za pasem – coraz więcej czasu spędzamy w ogrodzie, również na pracach w przydomowym zieleńcu. Może ona sprawiać wiele przyjemności, zwłaszcza wtedy, gdy da się zauważyć wymierne efekty pracy. Bezpieczna praca wymaga zaopatrzenia się w odpowiednie ubrania i akcesoria ochronne. Szybko przekonamy się, że są one niemal tak samo ważne jak odpowiedni sprzęt.

Aby praca sprawiała nam przyjemność, musimy odpowiednio się do niej przygotować. Wiele godzin, które spędzamy w ogródkach przy codziennych pracach, mogą dać nam się we znaki – ból pleców, piekące oczy czy otarte ręce.

Fot. Husqvarna

Te problemy na ogół wynikają z tego, że nie zadbaliśmy o odpowiedni ubiór oraz akcesoria ochronne. Na własnej skórze można poznać, że ochrona ciała w przypadku pracy, nie tylko tej profesjonalnej, jest niezbędna.

W co się ubrać?

Odzież powinna być odpowiednio dobierana do rodzaju wykonywanej pracy.

Najbardziej powszechne są spodnie i kurtka, z odpowiedniego materiału. Ważnym elementem ubioru jest jego warstwa ochronna, która chroni przede wszystkim przed ostrymi narzędziami i przypadkowym przecięciem materiału. Przy wyborze odpowiedniego ubrania musimy także kierować się wygodą.

Nie możemy czuć, że coś ogranicza nasze ruchy, musimy mieć pełną swobodę. W czasie wiosennym i letnim, wygodnie pracuje się w spodniach typu „ogrodniczki”, które nie krępują ruchów, a szelki pozwalają  na idealne dopasowanie ich do sylwetki.

Praca w deszczu

Fot. Husqvarna

Idealne do prac ogrodniczych w porze deszczowej są, np. spodnie Husqvarna. Wykonane są z mocnego nylonu z przodu i materiału PU/PCV z tyłu. Dodatkowo wyposażone są w regulowane, elastyczne szelki i zapięcie na guzik w pasie. Nie pozwolą przemoknąć, nawet w najbardziej rzęsisty deszcz.

Ubiór do pracy z pilarką

W przypadku bardziej specjalistycznych prac ogrodowych, w trudnych warunkach, np. podczas obsługi pilarki, odzież ochronna jest podstawą bezpiecznej pracy.

Podstawową funkcją takich ubrań jest ochrona przed przypadkowym przecięciem materiału.  Materiał zbudowany jest ze specjalnych warstw składających się z długich włókien, które wplątują się w piłę łańcuchową, nie uszkadzając jej.

„Odzież ochronna do prac leśnych musi posiadać oznaczenie CE. Jeżeli dodatkowo widnieje na niej symbol EuroTest, użytkownik wie, że wybrane egzemplarze podlegają regularnym inspekcjom i testom w instytucie posiadającym odpowiednie uprawnienia” – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Buty - ważny element ubioru

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym elementem odzieży do pracy w ogrodzie, są buty.

Nieprzemakalne i wykonane z mocnego tworzywa, pozwalają na wiele godzin pracy, bez otarć czy bolesnych pęcherzy. Pomagają utrzymać stabilność m.in. podczas pracy pilarką, koszenia nierównego podłoża czy pracy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Fot. Husqvarna

Idealne do prac ogrodowych i nie tylko, są buty skórzane z ochroną przed przecięciem Classic 20 – buty wykonane ze skóry licowej,  z podszewką Cambrelle.

Bardzo solidne i lekkie, zapewniają stopom komfort podczas długotrwałej pracy. Wkładka jest wyjmowana i nadaje się do prania. Buty posiadają wzmocnienia na palcach i pięcie.

„Trwałe obuwie jest przeznaczone dla wszystkich użytkowników, ceniących sobie jakość i wygodę pracy. Spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa związane z ich użyciem. Dodatkowo, formowany bieżnik podeszwy zapobiega ślizganiu na trudnym terenie” – dodaje Jerzy Banaszczyk.

Ochrona dłoni

Fot. Husqvarna

Dłonie podczas pracy w ogrodzie narażone są różnego rodzaju skaleczenia - otarcia, przecięci, a najczęściej po prostu się brudzą.

Dlatego warto chronić je zakładając rarękawice np. Garden PRO – rękawice posiadają wzmocnione palce i zapięcie na rzepy.

Wykonane są z wodoodpornej skórki koźlęcej, z wierzchem z elastycznej tkaniny.

Oczy - warto je chronić

Fot. Husqvarna

Dobre okulary ochronne nie tylko zabezpieczą oczy przed przypadkowym dostaniem się ciała obcego, ale poprawią komfort pracy, poprzez lepsze widzenie otoczenia.

Do pracy w ogrodzie można polecić okulary ochronne X – odporne na zarysowania okulary, z regulacją ustawienia soczewek i długości zauszników.

Żółte soczewki poprawiają widzenie przy słabym oświetleniu, a soczewki zabarwione na szaro poprawiają jakość widzenia w słoneczny dzień.

Pracując w ogrodzie, koniecznie stosuj odzież ochronną. W dobrze dobranym ubraniu i akcesoriach  wysiłek fizyczny mniej odbije się na zdrowiu. 

Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2011 rok osiągnęły poziom 32 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła około 15.000 osób.

Źródło: www.husqvarna.com.