Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100317,t-jak_wybrac_idealny_wąz_ogrodowy.html
Informacja prasowa / Data: 2014-06-20

Jak wybrać idealny wąż ogrodowy

Informacja prasowa

Naszą posesję możemy nawadniać na dwa sposoby: za pomocą automatycznego systemu nawadniania lub ręcznie za pośrednictwem pistoletu zraszającego lub zraszacza ogrodowego. W obu tych przypadkach potrzebujemy węża ogrodowego, który jest łącznikiem między przyłączem wodnym, a naszym ogrodem. Pełni tym samym bardzo odpowiedzialną funkcję w naszym ogrodzie, dlatego warto jest dokonać właściwego zakupu. GARDENA podpowiada jak dobrać idealny wąż do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Wąż ogrodowy to podstawa

Wbrew pozorom wybór węża ogrodowego jest ważną decyzją zakupową.

Wąż ogrodowy podłączony do pistoletu czy zraszacza, jest eksploatowany często i intensywnie od wiosny do jesieni. Z tego powodu ważne jest, aby służył nam jak najdłużej i był możliwie najbardziej praktyczny.

Fot. GARDENA

Wybierając wąż musimy wziąć pod uwagę cztery elementy:

  • wielkość ogrodu,
  • sposób wykorzystania,
  • częstość użytkowania,
  • sposób przechowywania.

Warto wcześniej dobrze zorientować się do czego będzie nam potrzebny i jak często będziemy z niego korzystać – informuje Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Długość węża

Wąż ogrodowy musi być na tyle długi, aby pozwalać na swobodne przemieszczanie się z nim po ogrodzie.

Jedynym ograniczeniem jest przyłącze wody. To właśnie względem miejsca podłączenia węża należy planować długość kupowanego produktu.

Nie ma jednak rzeczy niemożliwych - dla marki GARDENA każda potrzeba ogrodnika jest wyzwaniem.

Fot. GARDENA

W celu poprawienia komfortu podlewania węży ogrodowych stworzyła puszkę poboru wody Pipeline, która ukryta w ziemi pozwala na pobranie wody z dowolnego miejsca w ogrodzie. Puszka łączy się z głównym przyłączem, a woda doprowadzana jest do niej podziemną linią.

Sprzęt dostępny jest również w wersji z wężem spiralnym, dzięki czemu nie ma potrzeby ciągłego noszenia ze sobą zewnętrznego węża.

Równie ważna co długość węża jest jego średnica. Musimy pamiętać, aby była ona dostosowana do ilości tłoczonej wody, a także odległości na jaką transportowana będzie woda w wężu ogrodowym.

Sposób wykorzystania

Decyzja o sposobie użytkowania węża ogrodowego powinna być jasno nakreślona przed  zakupem.

W przypadku węży, zawsze należy stawiać na produkty najwyższej jakości.

Fot. GARDENA

Jeżeli planujemy często przenosić dany wąż i nie chcemy, aby za mocno się giął warto wyposażyć się w produkt wyposażony w technologię nie pozwalającą na zaginanie i skręcanie np. GARDENA Premium SuperFLEX z profilem POWER GRIP.

Dzięki brakowi załamania przepływ wody nie będzie się blokował, a sam sprzęt posłuży nam wiele lat. Gęsty splot gwarantuje giętkość, dzięki czemu wąż nie plącze się ani nie supła. Ta wersja cechuję się ponadto łatwym zwijaniem i dobrym poślizgiem, co ułatwia pracę.

„Technologia Power Grip opatentowana przez markę GARDENA zapewnia idealne i bardzo trwałe połączenie węża z innymi elementami Original GARDENA System.” - komentuje  Jarosław Soboń.

To zupełna nowość na rynku. Warto zauważyć, że czarny kolor węża, który znajduje się po wewnętrznej części – tej po której fizycznie płynie woda – chroni przed rozwijaniem się tam glonów. Wpływa to na jakość pracy i przedłuża eksploatację węża.

Częstość wykorzystania

Częstotliwość korzystania z węża ogrodowego również powinna mieć duże znaczenie przy decyzji zakupowej.

Fot. GARDENA

Warto jest także kontrolować ilość zużywanej wody.

W tym celu powstał unikalny licznik wody marki GARDENA.

Urządzenie podłączone do przyłącza lub do pistoletu czy zraszacza liczy przelaną wodę w czterech kategoriach:

  • dzienne zużycie wody,
  • w sezonie,
  • w pojedynczym cyklu nawadniania,
  • wskazywanie aktualnego użycia wody – ilość litrów/minutę

Możliwość takiej analizy sprzyja kontroli zużycia wody oraz pozwala na dostosowanie podlewania do potrzeb naszych roślin.

Podsumowanie

Obecnie na rynku dostępne są węże do każdego zadania.

Fot. GARDENA

Niezależnie od tego czy ogród jest duży, mały, czy posiada rabaty kwiatowe, czy oczko wodne – należy dobrze przeanalizować wybór węża przed jego zakupem.

Jeżeli podczas decyzji będziemy mieć na uwadze kilka warunków, które musi spełniać idealny wąż ogrodowy, z pewnością posłuży nam on przez długie lata.

Nie należy również zapominać o sposobie przechowywania węża ogrodowego. Po jego użyciu musi być on odpowiednio zabezpieczony i przygotowany do następnego użycia.

Od prawie 20-lat produkty marki obecne są na polskim rynku. Od połowy lat 90-tych dystrybucja na terenie kraju realizowana była przez spółkę Gardena Polska, w ramach Grupy Gardena - niemieckiego producenta narzędzi i urządzeń ogrodniczych oraz systemów nawadniających.

Marka systematycznie powiększała swój udział w rynku. Powstała szeroka ogólnopolska sieć dystrybucji jej produktów. Przez lata GARDENA zdobyła uznanie polskich konsumentów, czego wyrazem są przyznane nagrody i wyróżnienia dla marki, w tym dwukrotnie otrzymany Laur Konsumenta. Od końca 2008 roku GARDENA jest jedną z marek znajdujących się w portfolio międzynarodowej firmy Husqvarna – zaliczanej do grona najstarszych i największych firm technicznych na świecie.

Źródło: www.gardena.pl.