Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100337,t-spulchnij_glebe_glebogryzarką!.html
Informacja prasowa / Data: 2014-11-06

Spulchnij glebę glebogryzarką!

Informacja prasowa

Aby poprawić zdrowotność gleby oraz odpowiednio przygotować ją do wiosennego sadzenia warzyw i owoców należy spulchnić ją jesienią. Przy okazji możemy wykorzystać suche liście, skoszoną trawę czy muł ze stawu. Jak jednak szybko i efektywnie poradzić sobie z taką ilością kopania? Z pomocą przychodzą glebogryzarki.

Maszyna zamiast łopaty

Fot. Husqvarna AB

Spulchnianie oraz wyrównywanie gleby jesienią jest ciężkim i potrzebnym zajęciem o czym wiedzą wszyscy, którym zależy na dorodnych zbiorach. Od utworzenia wolnych przestrzeni w glebie, które zostaną wypełnione powietrzem  i wodą, zależą dalsze wyniki prac w ogrodzie.

Posługiwanie się łopatą i szpadlem jest zajęciem bardzo czasochłonnym, wymagającym dużych nakładów nie tylko cierpliwości, ale przede wszystkim siły. Wielogodzinne korzystanie z tradycyjnych narzędzi naraża ponadto użytkownika na urazy pleców i kontuzje stawów, które mogą dawać o sobie znać przez całą zimę.

Fot. Husqvarna AB

„Jeżeli zależy nam na zdrowiu oraz żyznej ziemi na grządkach, bez ciężkich i zbitych kawałków, powinniśmy zastanowić się nad glebogryzarką. Maszyna tego typu szybko wyrówna i napowietrzy duże i małe powierzchnie. Sprawdza się nie tylko podczas przygotowań pod uprawę różnych roślin, ale pomoże nam też przy założeniu trawnika - pamiętajmy, że wówczas również musimy przekopać posesję, aby prezentował się atrakcyjnie. Warto dodać, że profesjonalni ogrodnicy regularnie korzystają z pomocy glebogryzarek. Praca nimi sprawi, że gleba uzyska pożądaną strukturę i zatrzyma  optymalną ilość wody” – powiedział Jerzy Banaszczyk, Ekspert firmy Husqvarna

Czym kierować się przy zakupie glebogryzarki?

  • Fot. Husqvarna AB
    Jeśli w ogrodzie jest wiele mniejszych grządek i rabat, należy upewnić się, czy wybrana maszyna posiada uchwyty lub koła transportowe.
  • Najodpowiedniejsza na dużych, otwartych przestrzeniach będzie glebogryzarka z tylnym urządzeniem roboczym, z nożami przeciwbieżnymi lub z przednim urządzeniem roboczym, mocnym silnikiem i dużą szerokością pracy.
  • Jeżeli zależy nam na wszechstronności maszyny i możliwości wykorzystania jej również do innych  prac, warto zaopatrzyć się w taki model, do którego można dołączyć bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik.
  • Optymalną zdolność manewrowania i kontrolę nad maszyną uzyskamy dzięki wstecznemu biegowi.

Najlepsze rozwiązania

Husqvarna TF 224 – przyjaciel każdego ogrodnika

Fot. Husqvarna AB

Lekka, prosta, poręczna i wszechstronna glebogryzarka. Mały ciężar urządzenia zapewnia łatwe manewrowanie  i transport.

Wyposażona w regulowany i składany uchwyt oraz koło transportowe.

Istnieje możliwość zamontowania dodatkowego osprzętu np. obsypnika z metalowymi kołami

Husqvarna TR 530 – do intensywnej pracy,  z nożami mocowanymi z tyłu 

Fot. Husqvarna AB

Glebogryzarka przeznaczona do profesjonalnej pielęgnacji terenów zieleni lub np. upraw warzywnych czy owocowych.

Koła o średnicy 16 cali i noże przeciwbieżne zapewniają doskonały efekt spulchnienia gleby. Posiada siedem ustawień głębokości roboczej, napęd łańcuchowy obu noży  oraz bieg wsteczny.

Husqvarna TF 536 – noże mocowane z przodu

Fot. Husqvarna AB

Nowoczesna glebogryzarka dla wymagających użytkowników, którzy oczekują wysokiej wydajności, dobrej ergonomii oraz łatwej obsługi.

Posiada niezawodny, łatwy w rozruchu silnik Subaru, z mokrym filtrem powietrza dla lepszej ochrony w suchym, zakurzonym środowisku pracy. Dwa biegi do przodu i jeden do tyłu, w pełni uszczelniona skrzynia biegów.

Wygodny, regulowany uchwyt zwiększa ergonomię. Osłony roślin i koło transportowe w standardzie.

Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2011 rok osiągnęły poziom 32 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła około 15.000 osób.

Źródło: www.husqvarna.com.