Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100345,t-wspolpraca_z_glebogryzarką_ci_sie_oplaci!.html
Informacja prasowa / Data: 2015-04-13

Współpraca z glebogryzarką Ci się opłaci!

Informacja prasowa

Nadeszła wiosna, najbardziej pracowity okres w naszym ogrodzie. To też czas na zmiany - jeśli szykujemy w naszym zieleńcu małą rewolucję w postaci grządki z warzywami powinniśmy zacząć od spulchniania gleby. Można w tym celu użyć łopaty i wykonać pracę ręcznie - jednak jest to czynność obciążająca plecy. Jeśli zależy nam na zdrowiu, czasie i świetnych efektach - warto użyć glebogryzarki. 

 „Glebogryzarka to urządzenie, które służy spulchnianiu gleby m.in. na grządkach i polach. Zabieg ten doskonale napowietrzy i w pewnym stopniu odchwaści glebę. Przed przystąpieniem do prac wykonywanych glebogryzarką powinno się oczyścić teren z gałęzi, kamieni i innych obiektów, które mogą zakłócić prawidłowy przebieg pracy.

Warto dodać, że profesjonalni ogrodnicy regularnie korzystają z pomocy glebogryzarek. Praca nimi sprawi, że gleba uzyska pożądaną strukturę i zatrzyma  optymalną ilość wody” – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Fot. Husqvarna        Glebogryzarka w czasie pracy w ogrodzie

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze glebogryzarki?

Jeśli zależy nam na wszechstronności maszyny i możliwości wykorzystania jej również do innych prac, warto zaopatrzyć się w glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym, do której można dołączyć bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik.

Optymalną zdolność manewrowania i kontrolę nad maszyną uzyskamy dzięki wstecznemu biegowi.

Jeżeli w ogrodzie jest wiele mniejszych grządek i rabat, należy upewnić się, czy wybrana glebogryzarka posiada uchwyty lub koła transportowe.

Czy wielkość powierzchni, którą będziemy spulchniać ma znaczenie? Zdecydowanie tak. Glebogryzarka do dużych powierzchni powinna mieć specjalną konstrukcję oraz dodatkowe funkcje. 

Najodpowiedniejsza na dużych, otwartych przestrzeniach będzie glebogryzarka:

  • z tylnym urządzeniem roboczym,
  • z nożami przeciwbieżnymi,
  • lub z przednim urządzeniem roboczym,
  • mocnym silnikiem i dużą szerokością pracy.

Jak przygotować się do pracy glebogryzarką

Zapewne, każdy właściciel maszyny pragnie, aby urządzenie jak najdłużej mu służyło. Dlatego koniecznie musi wykonać pewne czynności sprawdzające glebogryzarkę przed pracą. Równie ważne jest bezpieczeństwo pracy operatora glebogryzarki, jego ubiór oraz technika pracy, co wbrew pozorom wpływa na bezpieczeństwo i czas wykonania zabiegu agrotechnicznego.

Przed rozpoczęciem pracy sprawdzamy ogólny stan techniczny maszyny (m.in. stan oleju w misce olejowej silnika, dokręcenie wszystkich śrub u nakrętek, sprawność wyłączników i dźwigni regulacyjnych, stan urządzenia roboczego itd.). Wszystkie ewentualne prace serwisowe należy wykonywać przy wyłączonym silniku, a najlepiej powierzyć je wyspecjalizowanemu serwisowi.

Do pracy glebogryzarką należy zaopatrzyć się w odpowiednią ochronną odzież.

Jeśli pracujemy na pochyłości to prowadzimy maszynę poprzecznie do stoku, nigdy w górę czy w dół.

Tempo pracy należy dostosować do warunków terenowych i własnych możliwości, unikać zbyt szybkiej pracy.

Najlepsze rozwiązania dla Twojego trawnika

Husqvarna kultywator TR 430 Dual

Fot. Husqvarna

Wszechstronna glebogryzarka dla właścicieli ogrodów i rolników, przeznaczona do spulchniania zbitej gleby (np. rekultywacja trawników), a także wzruszania ziemi na grządkach. 

Noże obracające się w dwie strony umożliwiają zarówno głębokie spulchniania (ruch przeciwbieżny), jak i wzruszanie warstwy gleby (ruch współbieżny).

Bieg wsteczny ułatwia manewrowanie maszyną.

Husqvarna kultywator TF 224

Fot. Husqvarna

Prosty i poręczny kultywator, którym łatwo manewrować.

Napędzany cichym silnikiem Briggs & Stratton.

Wyposażony w regulowany i składany uchwyt oraz koło transportowe.

Obsypnik z metalowymi kołami dostępny jako wyposażenie dodatkowe.

Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki  i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2011 rok osiągnęły poziom 32 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła około 15.000 osób.

Źródło: www.husqvarna.com.