Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-100352,t-bezpieczne_urządzenie_i_uprawa_ogrodka_warzywnego.html
Informacja prasowa / Data: 2015-06-08

Bezpieczne urządzenie i uprawa ogródka warzywnego

Informacja prasowa

Uprawa warzyw przynosi wiele radości i satysfakcji. Wiosna to korzystny czas na podjęcie decyzji o własnym ogródku warzywnym i zabranie się do pracy. Przy niej potrzebne nam będą odpowiedne narzędzia, dzięki którym unikniemy urazów ciała.

Wybór odpowiedniego miejsca

Podjęcie decyzji o lokalizacji grządek warzywnych w ogrodzie, ma kluczowe znaczenie dla wegetacji uprawianych na nich warzyw, ich jakości oraz osiągniętych plonów. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby podjęta decyzja była najlepsza.

Wszystkie rośliny lubią ciepło, dlatego najlepiej jeśli będzie to teren mocno i długo nasłoneczniony. W najbliższej okolicy nie powinny znajdować się drzewa i krzewy, aby rośliny nie musiały konkurować o wodę, światło i składniki mineralne.

Przygotowanie i uprawa gleby

Fot. Gardena  Zestaw narzędzi ręcznych Terraline do uprawy ogródka warzywnego

Na początek wybrany przez nas teren należy posprzątać, usunąć zanieczyszczenia i suche gałęzie. Oprócz tego warto oczyścić powierzchnię ze wszystkich chwastów.

Ręcznie usunąć pędy, kłącza i widoczne korzenie.

Następnie dokładnie przekopujemy ziemię, kopiąc dogłębnie - na głębokość szpadla. Ta czynność może okazać się obciążająca dla naszych stawów i mięśni, aby tego uniknąć GARDENA wykorzystała w narzędziach ogrodowych z serii Terraline nowoczesną technologię  SotfecTM.

Ten unikalny system  zadba o komfort i bezpieczeństwo pracy ogrodnika. Amortyzuje drgania i chroni przed odbiciem po uderzeniu w kamień lub duży korzeń. Dzięki temu nasze nadgarstki i mięśnie ramion męczą się mniej. Ważna jest również odpowiednio wyprofilowana listwa, która chroni stopy przed poślizgiem i umożliwia wydajniejszą pracę. Bez względu na to czy używamy szpadla, wideł czy też szufli, wszystkie narzędzia z serii Terraline, zaprojektowane są ergonomicznie z myślą o bezpieczeństwie i najwyższej wygodzie pracy ogrodnika. - informuje Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

Konieczne jest również odpowiednie nawożenie gleby. Najstarszym i najlepszym sposobem na poprawienie jej struktury jest wykorzystanie kompostownika.

Sadzenie

Fot. Gardena  Praca szpadlem prostym 

Uprawa warzyw będzie efektywna jeśli dobrze ją zaplanujemy, pamiętając o tym, że rośliny sadzone  w sąsiedztwie wzajemnie na siebie oddziałują. O tej zasadzie często zapominamy, a szkoda bo to ważne w uprawie roślin.

Wiąże się to z różnym tempem  ich wzrostu, rodzajem systemu korzennego oraz zapotrzebowaniem na składniki odżywcze.

Jeśli nasz ogródek jest niewielki możemy zasiać warzywa ręcznie. W przeciwnym wypadku warto wykorzystać uniwersalny siewnik marki GARDENA, który przyda nam się także do równomiernego rozprowadzania nawozu do trawy.

Podlewanie

Fot. Gardena   Kątowe przyłącze kranowe

Pamiętajmy, aby po zasadzeniu warzyw dokładnie podlać nasz ogródekTę czynność w zależności od temperatury i ilości opadów powinno się wykonywać regularnie, zawsze późnym wieczorem. 

Podlewanie to jedna z tych czynności w ogrodzie, podczas których często schylamy się, a każdy ogrodnik nawet amator powinien podczas pracy w ogrodzie zawsze dbać o odpowiednia pozycję. Nieustanne przenoszenie węża oraz konieczność rozplątywania go  sprawia, że w wyniku ciągłego schylania się nasz kręgosłup narażony jest na urazy.

Fot. Gardena Wózek do transportu węża do podlewania

Zagrożenie można zminimalizować dzięki wózkowi na wąż np. GARDENA easyroll. Daje on możliwość nawijania węża na  stojąco.

Ciągłe pochylanie się i pracę w niewygodnej pozycje zminimalizuje także zastosowanie Orginal GARDENA System.

To system ułatwiający nawadnianie ogrodu, ponieważ jedno kliknięcie pozwala na łatwe i szybkie połączenie wszystkim elementów systemu takich jak: 

  • wąż ogrodowy,
  • pistolety,
  • lance zraszające,
  • przyłącza kranowe.

Dodatkowe elementy przy szybkozłączach umożliwiają regulacje przepływu wody mokrymi dłońmi czy nawet jedną ręką. - powiedział Jarosław Soboń.
 

Gardena jest częścią Husqvarna Group, największego na świecie producenta wysokiej klasy urządzeń mechanicznych przeznaczonych do pielęgnacji zieleni. GARDENA jest marką przeznaczoną dla ogrodników pasjonatów. Oferuje szeroką gamę produktów służących do pielęgnacji ogrodu, takich jak: systemy nawadniania, narzędzia do pielęgnacji trawników, drzew i krzewów. Produkty i rozwiązania marki GARDENA są dostępne w wiodących sklepach detalicznych, głównie w Europie.

Źródło: www.gardena.pl.