Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-3,t-architektura_ogrodu.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-05-23

Architektura ogrodu

Wydaje się oczywiste, że najważniejsze w ogrodzie są rośliny. Odpowiedni ich dobór tworzy w ogrodzie sprzyjający klimat, gdzie można w pięknym otoczeniu przyrody miło spędzić czas. Rośliny, a ponadto ukształtowanie terenu oraz woda, to naturalne elementy ogrodu. Uzupełnieniem elementów naturalnych w ogrodzie są elementy sztuczne takie jak budowle ogrodowe, alejki, murki, oczka wodne i inne. Poniżej przedstawimy, jakie elementy architektury ogrodowej można znaleźć w ogrodach.

Budowle ogrodowe

Altana ogrodowa Altana ogrodowa

Najczęstszymi budowlami w naszych ogrodach są altanki. Mogą być wykonane z drewna lub murowane. Ostatnio coraz modniejsze są ogrody zimowe.

Jeżeli ktoś lubi spędzać wolny czas przy przygotowywaniu posiłków na świeżym powietrzu, to ma w ogrodzie letnią kuchnię, w której znajduje się murowany gril.

Niektórzy właściciele ogrodów zajmują się produkcją lub rozmnażaniem roślin i wtedy bardzo przydatna jest mała szklarnia.

Komunikacja w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie Ścieżki w ogrodzie

System komunikacji stanowią alejki i ścieżki. Nawierzchnia alejek może być luźna np. wysypana żwirem lub utwardzona np. kostką brukową albo odpowiednio ułożonymi kamieniami. W ciągu alejek w zależności od ukształtowania terenu buduje się mostki i kładki, schody i pochylnie.

Ogrodzenie ogrodu

Elementy ogrodzenia wykonuje się z drewna oraz stali, ale spotyka się również wykonane z kamienia, bloczków betonowych lub murowane z cegły. Ważnymi elementami ogrodzenia są furtki oraz bramy.

Elementy kształtujące teren

W wielu ogrodach, nawet na płaskich terenach spotyka się sztucznie usypane pagórki oraz skarpy ograniczone murkami oporowymi. Innym elementem urozmaicającym teren ogrodu jest staw lub sadzawka. Dzięki temu zabiegowi ogród taki wydaje się większy.

Motywy wodne

Wodospad Wodospad

Woda to bardzo ważny – dekoracyjny i praktyczny element architektury ogrodu.
W bardzo wielu ogrodach spotyka się oczka wodne i fontanny. Woda płynie niekiedy w ogrodach skalnych, gdzie znajdują się wodospady i kaskady.

Elementy małej architektury

Elementy małej architektury występują w każdym ogrodzie i w znacznym stopniu wpływają na jego wygląd. Do tej grupy zaliczamy podpory dla roślin np. pergole oraz kraty. Pozwalają one na wyeksponowanie roślin, a ponadto osłaniają część ogrodu.

Ponadto ławki, meble ogrodowe, lampy oświetleniowe, donice na rośliny to również elementy małej architektury ogrodowej.

Jeżeli w ogrodzie będą przebywać dzieci, to powinien tam znajdować się placyk zabaw, a na nim piaskownica, huśtawka, zjeżdżalnia.