Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrody.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrody.pl/artykul,id_m-6,t-urządzamy_balkon.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-06-09

Urządzamy balkon

Urządzając balkon lub loggie mamy szansę na stworzenie w naszym mieszkaniu, jeszcze jednego, dodatkowego miejsca, gdzie można będzie w miłym otoczeniu roślin spędzać czas, a nawet przyjmować gości. Ponadto ładny balkon spowoduje, że nasz dom, obojętnie czy jest to blok, czy domek jednorodzinny, zyska efektowny oraz atrakcyjny wygląd. Jednak, aby uzyskać zadowalający efekt naszych starań trzeba odpowiednio dobrać, najpierw elementy wystroju samego balkonu – ścian i podłóg, potem meble, a na końcu pojemników i donic oraz roślin, które będą tam rosły.

Wyposażenie balkonu

Ponieważ, ściany przynajmniej częściowo będą widoczne, a stanowią element elewacji, powinny być dopasowane formą i kolorem do reszty budynku. Częściowo ściany można okleić płytkami lub boazerią. Ponieważ, elementy te będą narażone na działanie warunków atmosferycznych, między innymi niskich temperatur, płytki powinny być mrozoodporne, a drewno musi być zabezpieczone przed wilgocią.

Podłoga na balkonie może być wykończona drewnem, plastikową wykładziną imitującą trawę lub płytkami. Tak jak w przypadku ścian, drewno musi być zabezpieczone środkiem chroniącym go przed wodą. Płytki podłogowe powinny być mrozoodporne, a dodatkowo przeciwpoślizgowe.

Jeżeli balkon jest osłonięty od wiatru i opadów atmosferycznych (loggia), można wyposażyć go w meble drewniane lub wiklinowe. Na balkony otwarte najlepsze będą meble plastikowe lub metalowe. Można też wykonać ławy z bloczków z betonu komórkowego, a siedziska drewniane lub plastikowe.

Rośliny, które będą na balkonie umieszcza się w donicach oraz skrzynkach. Aby zachować jednolity styl wyposażenia balkonu pojemniki te powinny być wykonane z takiego materiału jak meble.

Dobór roślin na balkon

Dobierając rośliny powinno się zwrócić uwagę na to, aby przez czas, kiedy będą na balkonie stanowiły element dekoracyjny, a ponadto, aby były odporne na działanie wiatrów.

Rośliny dobiera się w zależności od jego nasłonecznienia, kierując się położeniem względem stron świata.

Na balkon od strony północnej zaleca się rośliny cieniolubne. Od strony południowej rośliny będą narażone na intensywne działanie promieni słonecznych. W związku z tym należy sprawdzić przed posadzeniem, jakie roślina ma wymagania świetlne.

Przy układaniu kompozycji roślin trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Rośliny wyższe nie powinny zasłaniać roślin niższych;
  • Sadząc rośliny w jednym pojemniku, nie powinno się łączyć roślin o różnym zapotrzebowaniu na wodę.

Rośliny balkonowe wymagają, tak jak wszystkie inne rośliny pielęgnacji. W celu ułatwienia sobie pracy należy zaopatrzyć się w niezbędnie narzędzia. Podstawowe to mała podlewaczka oraz spryskiwacz potrzebny do opryskiwania oraz zraszania roślin; mała łopatka przydatna do sadzenia oraz przesadzania roślin; niewielkie pazurki do spulchniania ziemi oraz sekator do usuwania chorych lub zbyt rozrastających się części roślin.