www.info-ogrody.plwww.info-ogrody.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Rośliny ogrodowe Architektura ogrodu Pielęgnacja ogrodu Porady rss
Strona główna Sprzęt ogrodniczy Forum ogrodnicze Wydarzenia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Jak usprawnić przygotowanie ogrodu do zimy

Informacja prasowa / Data: 2010-09-29

Gdy kończy się lato i z drzew zaczynają spadać kolorowe liście to znak, że pora zacząć przygotowania ogrodu do zimy. Każdy ogrodnik wie, jakie niebezpieczeństwo dla roślin niesie ze sobą silny mróz i jak ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.
W tych czynnościach pomogą specjalistyczne produkty marki Oleo-Mac i Hozelock, dystrybuowane przez firmę Victus-Emak oraz cenne porady ekspertów. Dzięki nim jesienne porządki staną się łatwiejsze, a odpowiednio przygotowane rośliny przetrwają czekające je mrozy.

Gdy nadchodzi babie lato, a dni stają się coraz krótsze to znak, że wkrótce nadejdą pierwsze chłody. Kolorowe liście, spadające kasztany i żołędzie przypominają, że nadszedł czas porządkowania ogrodu i przygotowywania go do zimy. Warto wtedy zadbać o rośliny i pomóc im przetrwać mrozy.

Praca w jesiennym ogrodzie, jest cięższa niż latem. Grabienie spadających liści, przycinanie drzew, strzyżenie krzewów czy zabezpieczanie oczka wodnego przed mrozem, to tylko niektóre z czekających na ogrodnika obowiązków. Specjalistyczne urządzenia należących do firmy Victus-Emak marek Oleo-Mac i Hozelock sprawią, że praca w jesiennym ogrodzie stanie się łatwiejsza i mniej czasochłonna. Porady ekspertów sprawią, że zabiegi będą udane i bardziej efektywne. Wszystko by praca w ogrodzie pozostała przyjemnością jaką była latem.

Z czym do liści ?

Jesień to przede wszystkim spadające liście. W ogrodach, w których jest dużo liściastych drzew spadają one nieustannie, tworząc kolorowy dywan.  I chociaż  widok jest ładny, trzeba niestety ten dywan "zwinąć" na zimę. Zalegając na trawniku, pod wpływem wilgoci zlepiają się w nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, która sprzyja powstawaniu pleśni śniegowej. Jest to bardzo groźna i popularna choroba trawników.

Podstawowymi sposobami jej zapobiegania są:

 • koszenie trawników do późnej jesieni 
 • usuwanie zalegających liści
Dmuchawa ręczna

Sprzątanie liści, zwłaszcza na dużych powierzchniach trawników jest zajęciem stosunkowo czasochłonnym, dlatego warto ułatwić sobie pracę sięgając po specjalne urządzenia, np. odkurzacz ogrodowy , który usuwa i mieli liście. Ręczna dmuchawa spalinowa BV 300 to urządzenie o dużej mocy, które doskonale sprawdza się w ogrodach. Dmuchawa posiada szereg zalet:

 • emituje niski poziom hałasu, co umożliwia użytkowanie jej na terenach gęsto zabudowanych.
 • jest lekka, waży zaledwie 4,5 kg, co sprawia, że jest wygodna w użytkowaniu również dla kobiet.
 • istnieje możliwość dostosowania dmuchawy do funkcji odkurzania (na wyposażeniu znajduje się worek 39 l) ,
 • dzięki wyposażeniu dmuchawy - odkurzacza w cztery stalowe noże mielące, następuje dokładne rozdrobnienie zbieranych liści.

Dmuchawa ręczna Oleo-Mac BV 300, dostępna jest w cenie detalicznej 1150 zł

A co ze zbieranymi liśćmi?

Zmielone liście można wyrzucić do pojemników na śmieci , niektórzy właściciele ogrodów spalają je, ale my radzimy przechować je, przez co najmniej rok, tworząc z nich naturalny, bogaty w mikroelementy nawóz. Proces produkcji tego, bardzo cennego nawozu doskonale będzie przebiegał w kompostowniku, gdzie  w wygodny i co ważne, estetyczny sposób składowane liście i inne odpadki organiczne pochodzące z ogrodu, zamienią się w kompost, który na wiosnę użyźni ogród.

Kompostownik E-Composter Victus, 470 l, cena detaliczna: około 150 zł
Kompostownik ECO Victus, 300 l, cena detaliczna: około 120 zł

Przycinanie drzew, krzewów i żywopłotów - niezbędne narzędzia

Wczesną jesienią należy usunąć z drzew i krzewów suche gałęzie.  Jednak, aby zabieg ten został przeprowadzony prawidłowo i nie powodował niepotrzebnych chorób, a tym samym nie hamował rozwoju roślin, każdy ogrodnik powinien pamiętać o dwóch podstawowych zasadach dotyczących przycinania:

 • nie wolno niszczyć żywych gałęzi, bo osłabia to odporność rośliny
 • nie należy pozbawiać rośliny jednorazowo więcej, niż 20 procent jej objętości

Bardzo ułatwimy sobie pracę, gdy do wykonania zabiegów użyjemy odpowiednich narzędzi.

Nożyce do żywopłotu

Do przycinania pojedynczych gałązek najwygodniejsze są sekatory  oraz teleskopowe nożyce. Oferujemy szeroki wybór tego typu produktów. Narzędzia wykonane są z najwyższej jakości materiałów oraz są lekkie i trwałe, co gwarantuje wysoki komfort użytkowania.

Możliwości zmiany parametrów narzędzi pozwalają na używanie ich w różnych warunkach występujących w ogrodzie. Średnica cięcia sekatora wynosi 16 mm, a nożyc 32 mm. Ponadto teleskopowe nożyce do gałęzi mają regulowaną długość rękojeści od 58 do 85 cm, dzięki czemu można nimi dosięgnąć nawet do odległych gałęzi.

W przypadku małych żywopłotów zabiegi pielęgnacyjne można wykonać za pomocą teleskopowych nożyc ręcznych.

Sekator nożycowy Victus 1066, cena detaliczna około 21 zł
Teleskopowe nożyce do gałęzi Victus 1213, cena detaliczna około 61 zł

Ręczne narzędzia polecane są raczej do prac w małych ogródkach. A co zrobić, gdy mamy duży ogród i dużo roślin, na których trzeba wykonać niezbędne zabiegi? 

W tym wypadku warto rozważyć zakup nożyc elektrycznych. Dzięki takim profesjonalnym urządzeniom będzie można sprawnie i szybko ukształtować nawet gęste krzewy, bowiem nożyce do żywopłotów zostały stworzone z myślą o komforcie pracy w przydomowych ogrodach.

Lekkie modele elektryczne np.: Oleo-Mac HC 600 E, przeznaczone są do przycinania średniej gęstości krzewów.

Urządzenia spalinowe np.: Oleo-Mac HC 260 XP, dzięki dwusuwowemu silnikowi Emak posiadają większą moc i podołają ukształtowaniu nawet starego, zdrewniałego żywopłotu.

Elektryczne nożyce do żywopłotów Oleo-Mac HC 600 E, cena detaliczna: 425 zł
Spalinowe nożyce do żywopłotów Oleo-Mac HC 260 XP, cena detaliczna: 1775 zł

Gdy mamy usunąć większe gałęzie warto skorzystać ze specjalnie do tego przystosowanych okrzesywarek, zaś grube konary najlepiej likwidować za pomocą pilarek. Oferujemy szeroki asortyment urządzeń, dzięki którym prace w ogrodzie będą łatwiejsze i bardziej efektywne. W jesiennej ofercie znajdują się wysokiej jakości pilarki i okrzesywarki, które sprostają wymaganiom miłośników ogrodów.

Okrzesywarka to urządzenie przeznaczone specjalnie do cięcia i okrzesywania na wysokościach, bez konieczności używania drabiny. Model PPX 270 marki Oleo-Mac wyposażony został w teleskopowy wysięgnik, dzięki któremu można uzyskać zasięg pracy do 5 metrów. Dzięki temu bez najmniejszego problemu możliwy jest bezpieczny dostęp nawet do gałęzi znajdujących się w najwyższych partiach koron drzew. Dodatkowo głowicę okrzesywarek można regulować w zakresie pięciu pozycji, co umożliwia operowanie urządzeniem pod kątem od 0° do 90°.

Okrzesywarka Oleo-Mac PPX 270, cena detaliczna: 2960 zł

Pilarki łańcuchowe to łatwe w obsłudze i efektywne urządzenia, dzięki którym w krótkim czasie zostaną usunięte zbędne konary drzew. Różne modele pilarek dopasowane są do konkretnych potrzeb przy przycinaniu drzew o małej, średniej lub dużej średnicy, a także do cięcia drewna kominkowego.

W celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb prywatnych użytkowników, oferujemy pełną gamę lekkich i kompaktowych pilarek łańcuchowych z serii Home Plus. Seria, wyposażona w nowoczesne silniki Burn Right™ minimalizujące emisję zanieczyszczeń, przeznaczona jest do prac pielęgnacyjnych w ogrodzie i w otoczeniu domu.

Pilarka Oleo-Mac GS 350, NOWOSĆ, cena detaliczna: 699 zł
Pilarka Oleo-Mac GS 370, cena detaliczna: 859 zł
Pilarka Oleo-Mac GS 410 C, cena detaliczna: 1099 zł
Pilarka Ole-Mac GS 410 XC, cena detaliczna: 1199 zł

Pięć w jednym - urządzenie wielofunkcyjne

A gdyby tak te wszystkie urządzenia można było zastąpić jednym? Zaoszczędziło by to zarówno wiele miejsca, jak i kosztów. Właśnie w tym celu wprowadzono rewolucyjne rozwiązanie, pierwsze na rynku takie wielofunkcyjne urządzenie.

Składa się ono z lekkiej jednostki napędowej z silnikiem o optymalnej mocy oraz wymiennych akcesoriów. Dzięki rewolucyjnemu, opatentowanemu systemowi Rev&Go w zaledwie kilka sekund Multimate można przekształcić w przycinarkę do żywopłotów, okrzesywarkę, kosę spalinową, dmuchawę do liści lub podcinarkę. Urządzenie wyposażone jest także w specjalny system bezpieczeństwa, który w przypadku próby odłączenia końcówki w czasie pracy, natychmiast zatrzymuje mechanizm silnika.

Oleo-Mac Multimate, cena detaliczna zestawu z pięcioma akcesoriami:

 • jednostka napędowa - 790 PLN,
 • trymer – 209 PLN,
 • kosa – 385 PLN,
 • dmuchawa – 352 PLN,
 • nożyce do żywopłotu – 594 PLN,
 • okrzesywarka – 462 PLN).

Jeśli odpowiednio zadbamy o ogród przed zimą, to na wiosnę odwdzięczy się nam gęstą trawą, zielonymi drzewami i pachnącymi kwiatami. Praca ta jednak nie musi być ciężka – z pomocą sprawdzonych i efektywnych urządzeń  jesienne porządki w ogrodzie będą czystą przyjemnością.

Produkty marki Oleo-Mac dostępne są w sklepach ogrodniczych na terenie całej Polski.

Dodatkowe informacje dotyczące akcesoriów i środków do pielęgnacji ogrodów marki Hozelock, Oleo-Mac, Pokon i Chrysal, znajdą Państwo pod adresem www.victus.pl oraz www.oleomac.pl.

Źródło: www.konkretpr.pl
 

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Przygotowujemy system nawadniania ogrodu do zimy

Przygotowujemy system nawadniania ogrodu do zimy

Zima zbliża się do naszych ogrodów dużymi krokami &nd... » ...więcej
Przygotowanie oczka wodnego do zimy

Przygotowanie oczka wodnego do zimy

W ogrodach przydomowych zawsze znajdzie się jakaś praca do... » ...więcej
Jak przygotować system nawadniania do zimy

Jak przygotować system nawadniania do zimy

W sezonie wiosenno-letnim nowoczesne zraszacze i systemy ... » ...więcej
Przygotowanie oczka wodnego do snu zimowego

Przygotowanie oczka wodnego do snu zimowego

Oczko wodne w ogrodzie jest oczkiem w głowie każdego og... » ...więcej
Jak prawidłowo przygotować sprzęt ogrodniczy do zimy?

Jak prawidłowo przygotować sprzęt ogrodniczy do zimy?

Do nadchodzącej zimy musimy przygotować nie tylko nasz ... » ...więcej
Jak przygotować oczko wodne do zimy

Jak przygotować oczko wodne do zimy

Bardzo ważne jest, by oczko wodne przygotować do zimy j... » ...więcej
Samodzielne przygotowanie kosiarki do sezonu

Samodzielne przygotowanie kosiarki do sezonu

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Już niedłu... » ...więcej
Jak przygotować ogród do zimowego snu?

Jak przygotować ogród do zimowego snu?

Jesień to czas przycinania żywopłotów i krzewów, wal... » ...więcej
Polecamy porady
Jaki grill wybrać do ogrodu?

Jaki grill wybrać do ogrodu?

W zależności od ilości miejsca w ogrodzie, które można przeznaczyć na ustawienie... » ...więcej
Jak pozbyć się brudu na grillu?

Jak pozbyć się brudu na grillu?

Koniec zimy, a więc wkrótce sezon grillo... » ...więcej
Jak rozmnaża się tytoń ozdobny?

Jak rozmnaża się tytoń ozdobny?

Tytoń ozdobny, łacińska nazwa Nicotiana alata, to jedn... » ...więcej
Jak podlewać storczyki?

Jak podlewać storczyki?

Fot. Info-Ogrody Storczyki źle znoszą nadmiar wody. Woda pozostawiona w podstawce lub... » ...więcej
Jak podlewać dalie?

Jak podlewać dalie?

Dalie w całym okresie wegetacji wymagają systematycznego podlewania, zwłaszcza w okresach susz... » ...więcej
Jak rozmnożyć piwonie?

Jak rozmnożyć piwonie?

Na przełomie sierpnia i września, można dokonać podziału karp tej byliny. To najlepszy c... » ...więcej
Jak sadzić rośliny po hartowaniu do gruntu?

Jak sadzić rośliny po hartowaniu do gruntu?

Hartowanie roślin uodparnia je na niskie temp... » ...więcej
Jak zapobiegać rozwojowi pleśni na truskawkach i malinach?

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni na truskawkach i malinach?

Fot. stock.xchng® Zarażenie roślin pleśn... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Rośliny ogrodowe - Architektura ogrodu - Pielęgnacja ogrodu - Sprzęt ogrodniczy - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia