www.info-ogrody.plwww.info-ogrody.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Rośliny ogrodowe Architektura ogrodu Pielęgnacja ogrodu Porady rss
Strona główna Sprzęt ogrodniczy Forum ogrodnicze Wydarzenia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Ogród - miejsce odpoczynku dla dorosłych i plac zabaw dla dzieci

Artykuł sponsorowany / Data: 2012-05-08

Dom z ogrodem, to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Przestrzeń ogrodu, jest bezpiecznym miejsce do wesołej zabawy dla mniejszych i większych pociech. Czasem jednak nasze oczekiwania, rozbijają się o mur rzeczywistości. Dzieci wydają się mieć nieskończone pokłady energii i żywiołowości, podczas gdy dorośli, po męczącym dniu oczekują chwili spokoju i odpoczynku. Te dwa modele spędzania wolnego czasu, tylko pozornie wydają się nie do pogodzenia. Nawet najmniejszy ogródek, da się tak zaplanować, by wygospodarować w nim zaciszny kącik wypoczynkowy dla dorosłych i plac zabaw dla dzieci.

Miejsce do zabawy

Zapewnienie dzieciom miejsca bezpiecznej i wesołej zabawy, jest dla rodziców priorytetem. Powinno to wynikać nie tylko z naszych rodzicielskich uczuć, ale i ze zdrowego wygodnictwa, ponieważ jak wiadomo dzieci rozrabiają, gdy się nudzą.

Aktywna zabawa w ogrodzie wpływa korzystnie na rozwój sprawności motorycznej dziecka i sprzyja nawiązywaniu kontaktów towarzyskich z sąsiadami - małymi i starszymi.

Miejsce przeznaczone na zabawę, powinno zostać uwzględnione w planach już na etapie projektowania ogrodu.

Powinno znajdować się w pewnej odległości od grządek warzywnych i rabat kwiatowych, by nie strofować ciągle dzieci, gdy rozbawione wybiegną poza przeznaczony dla nich teren.

Jeżeli dzieci są małe i wymagają stałego nadzoru, nasz kącik wypoczynkowy powinien znajdować się w miejscu, z którego dobrze widać bawiące się maluchy. Z czasem ten nadzór stanie się niepotrzebny a nawet niepożądany. Wyposażenie takiego przydomowego placu zabaw wymaga starannego przemyślenia.

Musimy wziąć tu pod uwagę wiek i płeć dziecka, jego indywidualne preferencje oraz nasze możliwości finansowe. Nie bez znaczenia jest też powierzchnia ogrodu.

Warto mieć świadomość, że dzieci rosną, zmieniają się ich potrzeby a kącik zabaw powinien ewoluować wraz z nimi. Gdy dzieci są małe, z pewnością powinno się tam znaleźć miejsce na piaskownicę, zjeżdżalnię czy huśtawkę, gdy podrosną w miejscu piaskownicy można będzie postawić inne urządzenie do zabawy.

Pamiętajmy, że małe dzieci lubią wesołe i intensywne kolory. Spróbujmy stworzyć im w ogrodzie barwny świat, który będzie odpowiadał ich gustowi i zainteresowaniom.

Dzieci w każdym wieku, mogą potrzebować chwili odpoczynku. Atrakcją mogą być dostosowane do wzrostu i gustu dzieci, kolorowe meble ogrodowe, ławeczki i stolik, przy którym można nie tylko odpocząć, ale i zagrać w gry planszowe, a może nawet zasnąć w hamaku rozwieszonym pomiędzy drzewami.

Fot. Piaskownica w kształcie samochodu z pokrywą zabezpieczającą

W sklepach dostępne są bardzo estetyczne gotowe piaskownice w kształcie zwierzątek czy samochodów, które wyposażone są w pokrywę zabezpieczającą piasek przed zwierzętami domowymi a w upalne dni mogą pełnić dodatkowo rolę bezpiecznego basenu ogrodowego dla malucha.

Nie zapominajmy o ochronie zwłaszcza maluchów przed zbyt dużą ekspozycją słoneczną. Problem z łatwością rozwiąże parasol ogrodowy.

Ciekawym pomysłem, wydają się być gotowe place zabaw, które można rozbudowywać o dodatkowe elementy wraz z rozwojem sprawności ruchowej i intelektualnej dzieci.

Fot. Plac zabaw z możliwością rozbudowy wraz ze wzrostem dzieci

Takie gotowe place zabaw, składają się nie tylko z huśtawek, zjeżdżalni czy mostków pozwalających na usprawnianie ruchowe i trening równowagi młodych odkrywców, ale umożliwiają odtwarzanie sytuacji społecznych, jak na przykład zabawa w sklep czy teatr. Stwarza to dzieciom nieporównanie większe możliwości zabawy i kreowania przeróżnych sytuacji zabawowych, niż pojedyncze elementy.

Ogromną atrakcją, dla dzieci w każdym wieku, jest basen ogrodowy. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być przenośne baseny, których wielkość i głębokość może ewoluować, wraz z upływem czasu i wraz ze wzrostem dzieci.

Miejsce do wypoczynku

Gdy dzieci są małe i wymagają stałego nadzoru, nasz kącik wypoczynkowy powinien być usytuowany blisko miejsca ich zabaw.

Całe jego wyposażenie, dla naszej wygody, powinno być ruchome i dość lekkie, by rodzice i ich znajomi, mogli zmieniać swoje usytuowanie wraz z przenoszącymi się dziećmi. Na szczęście nie brak drewnianych czy wiklinowych mebli ogrodowych, które są wygodne i estetyczne a jednocześnie na tyle praktyczne, by mogły stanowić wyposażenie takiego „ruchomego punktu obserwacyjnego” dla rodziców.

Zadbajmy również o przenośny parasol ogrodowy, by umilić sobie pobyt w plenerze. Wówczas pogodzenie dwóch, zdawać by się mogło różnych modeli wypoczynku stanie się możliwe.

Dzieci szybko rosną, ale zawsze nasz kącik wypoczynkowy i ich plac zabaw mogą mieć części wspólne. Dzieci bardzo lubią bawić się z dorosłymi a i nam przyda się odrobina ruchu. Dobrym pomysłem jest wspólna zabawa w wodzie, w dostatecznie dużym basenie lub ruchowe gry zespołowe takie jak badminton, piłka czy fryzbi.

Wystarczy odrobina porośniętej trawa przestrzeni, która co roku może mieć inne zastosowanie, i wspólna część ogrodu gotowa do zabawy.

Z czasem, gdy nasz nadzór okazuje się już zbędny, kącik wypoczynkowy, warto usytuować w zacisznym i oddalonym od miejsca zabaw punkcie ogrodu. Wówczas możemy sobie pozwolić na pokrycie nawierzchni takiego kącika drewnem, kamieniem czy innymi materiałami oraz wbudowanie na stałe markizy czy parasola ogrodowego. W tym miejscu już nic nie zakłóci nam ciszy i odpoczynku.

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ogród dla malucha

Ogród dla malucha

Wiosna zaczęła się już pełną parą, co najbardziej widać po dzieciach, wytęsknionych świ... » ...więcej
Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Nieważne czy masz dom z ogrodem czy mieszkanie w centrum... » ...więcej
Wyjątkowe prezenty dla wyjątkowych Mam

Wyjątkowe prezenty dla wyjątkowych Mam

Zbliża się wielkie święto najważniejszych osób w na... » ...więcej
Prezenty na Dzień Ojca dla dużych chłopców

Prezenty na Dzień Ojca dla dużych chłopców

Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim c... » ...więcej
Przycinanie roślin dla zapominalskich

Przycinanie roślin dla zapominalskich

Dla wszystkich ogrodników, którzy zapomnieli przyciąć... » ...więcej
Kosiarki spalinowe dla rożnych trawników

Kosiarki spalinowe dla rożnych trawników

Trawnik to wizytówka każdego ogrodu, miejsce wypoczynku... » ...więcej
Sprzęt dla arborysty - chirurga drzew

Sprzęt dla arborysty - chirurga drzew

Specyfika zawodu arborysty wymaga wyjątkowych umiejętno... » ...więcej
Polecamy porady
Domowa uprawa storczyków - wybór stanowiska

Domowa uprawa storczyków - wybór stanowiska

Rośliny najlepiej czują się na stanowisku j... » ...więcej
Jak rozmnaża się tytoń ozdobny?

Jak rozmnaża się tytoń ozdobny?

Tytoń ozdobny, łacińska nazwa Nicotiana alata, to jedn... » ...więcej
Barwy ogrodów – czerwień

Barwy ogrodów – czerwień

Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica) to jedna z ... » ...więcej
Dlaczego zasychają pąki kwiatowe piwonii?

Dlaczego zasychają pąki kwiatowe piwonii?

Najczęstszą przyczyną tej sytuacji jest posadzenie piw... » ...więcej
Jaki grill wybrać do ogrodu?

Jaki grill wybrać do ogrodu?

W zależności od ilości miejsca w ogrodzie, które można przeznaczyć na ustawienie... » ...więcej
Jak pozbyć się brudu na grillu?

Jak pozbyć się brudu na grillu?

Koniec zimy, a więc wkrótce sezon grillo... » ...więcej

Jak pobudzić roślinę do tworzenia nowych rozgałęzień

Usuwając zbędne pędy boczne rośliny, można ją pobud... » ...więcej
Opieka nad roślinami w pojemnikach

Opieka nad roślinami w pojemnikach

Aby, rośliny balkonowe ładnie się rozkrzewi... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Rośliny ogrodowe - Architektura ogrodu - Pielęgnacja ogrodu - Sprzęt ogrodniczy - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia