www.info-ogrody.plwww.info-ogrody.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Rośliny ogrodowe Architektura ogrodu Pielęgnacja ogrodu Porady rss
Strona główna Sprzęt ogrodniczy Forum ogrodnicze Wydarzenia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Jak dobrać kosiarkę do swoich potrzeb i prawidłowo wykosić trawnik

Informacja prasowa / Data: 2012-03-13

Wiosna jest czasem kiedy prace w ogrodzie ruszają pełną parą. Dłuższe dni i wyższe temperatury sprzyjają intensywnemu wzrostowi trawy. Wraz z myślą o pierwszym koszeniu pojawia się problem, jaki sprzęt wybrać. Zadanie to będzie łatwiejsze, jeśli skorzystamy z kilku prostych wskazówek.

Może się wydawać, że pierwsze koszenie murawy po zimie należy do prostych czynności. Jednak jeśli chcemy, aby trawnik zachwycał swoim wyglądem powinniśmy używać do jego pielęgnacji odpowiedniego sprzętu.

Jak wybrać kosiarkę odpowiednią do swojego ogrodu czy działki, czym się kierować oraz jak przeprowadzić koszenie, aby uzyskać jak najlepsze wyniki radzi ekspert firmy Husqvarna Pan Andrzej Cieciuch.

Parametry doboru kosiarki

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniej kosiarki, dobrze jest odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań.

Przede wszystkim należy określić wielkość oraz ukształtowanie koszonego terenu.

Kosiarka do dużych powierzchni

Im większa jest pielęgnowana powierzchnia, tym większej mocy powinna być kosiarka.

Fot. Husqvarna

Od rozmiarów murawy zależy także szerokość robocza kosiarki oraz rodzaj napędu.

W dużych ogrodach najwłaściwszym rozwiązaniem jest ogrodowy traktor lub też rider. Do maszyn tego rodzaju istnieje możliwość przyłączania dodatkowego osprzętu – czyniąc urządzenie wielozadaniowym.

Ridery sprawdzą się na powierzchniach z architekturą ogrodową, gdyż zapewniają doskonały dostęp do narożników, pod krzewy i ławki.

Z kolei traktor jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wyróżnia się konkurencyjną ceną oraz funkcją zbierania trawy.

Jaka kosiarka do mniejszych trawników

W mniejszych ogrodach sprawdzi się kosiarka z napędem, w której prędkość jazdy można bez trudu dostosować do własnych potrzeb i stanu trawnika.

Urządzenie takie łatwiej pokonuje wzniesienia, a także lepiej radzi sobie z wysoką trawą.

Jeżeli zaś nie mamy czasu, aby samemu zająć się ogrodową murawą, najlepiej zadanie to powierzyć kosiarce zautomatyzowanej. Robot po zaprogramowaniu sam będzie kosił trawę, niezależnie od pogody czy pory dnia.

Kosiarki do różnych trawników

Kolejną istotną kwestią jest charakter użytkowy trawnika. Murawa może pełnić wiele funkcji i przejawiać różne właściwości.

Pobocza dróg dojazdowych do posesji nie wymagają częstej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o koszeniu ich brzegów, aby trawa nie wyrastała na nawierzchnię. Do murawy tego typu wystarczającym rozwiązaniem jest kosiarka z wyrzutem bocznym.

Przydomowe ogrody są często miejscem zabaw dzieci, które rekreacyjnie uprawiają sporty. W takiej sytuacji lepiej nie pozostawiać pokosu. Zebrana trawa nie utrudnia zabawy, nie roznosi się po całym domu, a co więcej w takim zieleńcu czas mogą spędzać alergicy.

Kosiarki z koszem

Zawartość kosza najlepiej przeznaczyć jest na kompost, który w późniejszym czasie przyda się do nawożenia darni. Kosz powinien być odpowiednio pojemny, dzięki czemu nie zajdzie konieczność jego wielokrotnego opróżniania, a także wykonany ze sztywnego tworzywa, co ułatwia czyszczenie.

Naturalne nawożenie trawnika - kosiarka z funkcją mulczowania

Jeżeli chcemy, aby trawnik był należycie odżywiony, i składniki mineralne – słuszną decyzją będzie wybór kosiarki z funkcją drobnego mielenia skoszonych źdźbeł trawy – zwaną mulczowaniem.

Taki naturalny sposób nawożenia gleby zapobiega również odparowaniu wody z jej powierzchni.

Drobne ścinki zawierają jej od 80 do 85% i bardzo szybko ulegają rozkładowi, przez co nie powodują powstawania filcu.

Mulczowanie jest przeznaczone do trawników koszonych regularnie.

Wbrew powszechnej opinii, kosiarki mulczujące nie stwarzają dogodnych warunków do rozrostu mchów. Stosowanie ich zmniejsza ryzyko pojawienia się chwastów i stymuluje wzrost trawy.

Kosiarki uniwersalne

- Wybór kosiarki determinowany jest potrzebami trawnika. Dla wielu właścicieli przydomowych zieleńców decyzja o trybie pielęgnacji murawy jest problematyczna.

Dlatego najlepiej zdecydować się na sprzęt umożliwiający wiele sposobów koszenia. Kosiarki wyposażone w tryb 3 w 1 pozwalają na użycie jednego narzędzia do różnych rodzajów murawy – powiedział Andrzej Cieciuch.

Cechy dobrych kosiarek

Podczas wyboru kosiarki warto zwrócić uwagę na dodatkowe cechy, które ułatwią korzystanie z niej.

Do najważniejszych elementów należy zaliczyć możliwość regulacji wysokości koszenia. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, gdy trawa przyrosła szybciej niż się tego spodziewaliśmy, ponieważ jednorazowo nie można skracać murawy o więcej niż 1/3 jej długości.

W takim wypadku należy zwiększyć wysokość cięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup maszyny posiadającej centralną regulację, gdzie wysokość wszystkich kół ustawia się za pomocą jednej dźwigni.

Następną cechą, w którą powinna być wyposażona kosiarka to jakość kół.

Dobrą przyczepność zapewniają gumowe opony, a łatwość sterowania podwójne łożyska kulkowe.

Kierowanie urządzeniem jest przede wszystkim zależne od dobrze zaprojektowanego uchwytu. Powinien on posiadać regulowaną wysokość, tak aby operator pozostał w pozycji wyprostowanej. Warto zwrócić uwagę na jego ergonomiczny kształt, tłumiący wibracje.

Kosiarki samojezdne powinny także posiadać dwuręczną regulację prędkości, co ułatwia pracę w terenach z przeszkodami.

Fot. Husqvarna Kosiarka ze składanym uchwytem

Nie każdy właściciel ogrodu dysponuje obszernym garażem, w którym może zmieścić wszystkie sprzęty, dlatego uchwyt kosiarki powinien być także składany, aby zajmowała ona jak najmniej miejsca.

- Firma Husqvarna zwraca szczególną uwagę na pomysłowe i wygodne rozwiązania– począwszy od wysokiej jakości materiałów, kończąc na mechanizmach ułatwiających pracę.

W przypadku kosiarek spalinowych częstym problemem dla użytkowników jest ich uruchomienie. W takiej sytuacji środkiem zaradczym jest elektryczny rozrusznik, który pozwala uruchomić urządzenie przy małym wysiłku, nawet gdy było długo nie używane – dodał Andrzej Cieciuch.

Jak prawidłowo wykonać koszenie

Wielu właścicieli przydomowych ogrodów i działek, wykonuje samodzielnie koszenie swoich trawników.

Aby, trawnik stanowił autentyczną ozdobę ogrodu, warto stosować się do zasad podanych poniżej. Ponadto użytkowanie kosiarek z zachowaniem zasad ich obsługi pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów napraw.

 • pierwsze cięcie po zimie najlepiej wykonać, gdy trawa osiągnęła wysokość 10 cm, a w nocy nie zdarzają się już przymrozki. Jej koszenie powinno odbywać się do bezpiecznej wysokości, aby trawa nie straciła składników mineralnych. Ponadto zbyt krótka murawa może stwarzać zagrożenie uszkodzenia roślin. Optymalna długość źdźbła trawy mieści się między 4 a 8 cm. Należy pamiętać, aby nie skracać murawy o więcej niż 1/3 jej długości,
 • kosiarka powinna być dostosowana do koszonego obszaru. Do małych powierzchni odpowiednie będzie urządzenie o szerokości roboczej 30 – 42cm, dla terenów o średniej wielkości 42 – 53cm, większe obszary wymagają kosiarek o szerokości powyżej 53cm,
 • cięcie trawnika poniżej 30mm jest niebezpieczne dla użytkownika, ponieważ do urządzenia tnącego może dostać się kamień lub żwir. Niskie koszenie zmniejsza witalność i trwałość trawy. Obniża też masę korzeniową i odporność trawy,
 • przed przystąpieniem do koszenia weź pod uwagę warunki pogodowe. Gdy trawa jest wilgotna lepiej jest zmniejszyć prędkość kosiarki, aby zapobiec gromadzeniu się trawy na jej elementach,
 • konwencjonalne kosiarki prowadzone najczęściej posiadają noże rotacyjne. W celu uzyskania pasów ozdobnych, należy prowadzić kosiarkę na zmianę: w dół i w górę trawnika,
 • w większych przestrzeniach idealnie sprawdzają się ridery oraz traktory ogrodowe. Przy pracy tego rodzaju maszynami należy poruszać się po kole – zaczynając od zewnętrznej krawędzi okręgu, następnie spiralnie zbliżając się do środka,
 • skoszenie 1000 m² wiąże się z przejściem około 3 kilometrów. Dlatego lepiej zdecydować się na sprzęt wyposażony w napęd własny – użytkownik uniknie zbędnego wysiłku. Do terenów o dużej powierzchni przeznaczone są kosiarki samobieżne – Ridery oraz traktory ogrodowe,
 • łuki należy pokonywać łagodnie, unikając odciskania opon. Przy zbliżaniu się do zakrętów koniecznym jest zmniejszenie prędkości, ale nie hamując gwałtownie,
 • zmieniaj kierunki jazdy przy kolejnym koszeniu, aby nie powtarzać tej samej trasy. Dzięki temu wygląd trawnika poprawi się, gdyż źdźbła trawy będą wyprostowane. Co więcej, takie rozwiązanie - przy stosowaniu mulczowania – sprawi, że ścinki będą równomiernie rozłożone,
 • po zakończonej pracy zawsze należy umyć urządzenie. Na rynku dostępne są modele, które posiadają funkcję podłączenia przewodu z wodą. Ułatwia to czyszczenie urządzenia tnącego - wystarczy dołączyć wąż, puścić wodę i włączyć silnik,
 • zebraną trawę można kompostować. W celu poprawnego przygotowania nawozu, należy pamiętać o dostępie powietrza do składowanego pokosu. Osiągnąć to można poprzez przekładanie trawy słomą oraz gałęziami.

Wybierz odpowiednią kosiarkę

Kierując się powyższymi radami można wybrać odpowiednią dla siebie kosiarkę. 

Kosiarka LC 53E e – rozwiązanie dla wymagających

Kosiarkę tę charakteryzuje duża wydajność, a jednocześnie łatwość obsługi.

Fot. Husqvarna

Posiada trzy sposoby koszenia:

 • wyrzutu bocznego,
 • zbierania do kosza o pojemności 60 litrów,
 • BioClip® - mielenia.

LC 53E e oferuje technologię AFT (Advanced Flow Technology), która zapewnia optymalny przepływ powietrza przy nożach oraz wyrzucie.

Jej uchwyt ma regulowaną wysokość oraz kąt ustawienia.

Napęd na tylne koła umożliwia komfortowe sterowanie.

Model ten posiada również nowy rozrusznik elektryczny.

Rider 13C – mały pomocnik o wielkich możliwościach

Fot. Husqvarna

Ta samobieżna kosiarka wyposażona została w bezstopniową hydrostatyczną skrzynię biegów, ułatwiającą sterowanie.

Urządzenie tnące Combi zapewnia dostęp do miejsc trudno dostępnych, jak narożniki czy ławki parkowe.

Co więcej, sprzęt został wyposażony w dwa tryby koszenia:
z rozdrabnianiem (BioClip®) lub z wyrzutem tylnym.

LB 48V – narzędzie 2 w 1

Fot. Husqvarna

To poręczne rozwiązanie dla użytkowników-amatorów.

Charakteryzuje się dwoma wydajnymi systemami koszenia: BioClip® do odżywienia trawnika oraz wyrzut boczny dla rzadziej koszonych powierzchni.

Dzięki zastosowaniu podwójnych łożysk kulkowych w kołach oraz regulacji prędkości, kosiarka ta świetnie się prowadzi nawet w stosunkowo wysokiej trawie.

Dodatkowym udogodnieniem dla użytkownika jest regulowana wysokość uchwytu oraz wskaźnik wysokości koszenia.

LC 48V – zwrotny i wytrzymały sprzęt do domowego użytku

Fot. Husqvarna

Podobnie jak wszystkie kosiarki z serii LC, także i ta posiada system koszenia 3w1.

LC 48V została wyposażona w technologię Advanced Flow, która pozawala na optymalne zapełnienie pojemnika.

Zastosowano w niej innowacyjny system napędu Comfort Cruise™, oferujący zmienną prędkość jazdy.

Automower® 305 – najlżejsza praca na świecie

Fot. Husqvarna

Kompaktowa, stylowa maszyna kosi tereny o wielkości do 500 m².

Lekka konstrukcja ułatwia np. przenoszenie urządzenia w przypadku dwóch osobnych ogrodów: z przodu oraz za budynkiem.

Urządzenie posiada wszystkie cechy rodziny Automower®, powracając automatycznie do stacji, by doładować akumulator.

Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2010 rok osiągnęły poziom 32 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła 15.000 osób. Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.husqvarna.com. 

Źródło: www.compress.com.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jak prawidłowo przygotować sprzęt ogrodniczy do zimy?

Jak prawidłowo przygotować sprzęt ogrodniczy do zimy?

Do nadchodzącej zimy musimy przygotować nie tylko nasz ... » ...więcej
Jak dbać o trawnik w lecie?

Jak dbać o trawnik w lecie?

Upalne dni, dużo słońca i wysoka wilgotność powietrza mogą sprawić, że trawa w przydomowy... » ...więcej
Trawnik nie ma wakacji

Trawnik nie ma wakacji

Co zrobić, kiedy my jedziemy na wymarzone wakacje, a trawa rośnie bez opamiętania? Latem muraw... » ...więcej
Piękny trawnik w ogrodzie – jak o niego dbać

Piękny trawnik w ogrodzie – jak o niego dbać

Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie, przynajmniej dwa r... » ...więcej
Obudź swój trawnik ze snu

Obudź swój trawnik ze snu

Trawnik to wizytówka naszego ogrodu, miejsce relaksu i rekreacji. To tutaj wspólnie grillujemy ... » ...więcej
Trawnik na błysk

Trawnik na błysk

Trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Jeżeli zależy nam na zielonej i równo przyciętej trawi... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kosić trawnik

Kiedy kosić trawnik

Świeżo założony trawnik można kosić, kiedy wysokość trawy wynosi ok.10 cm dla trawników ... » ...więcej
Jak rozmnaża się tytoń ozdobny?

Jak rozmnaża się tytoń ozdobny?

Tytoń ozdobny, łacińska nazwa Nicotiana alata, to jedn... » ...więcej
Jak sadzić rośliny po hartowaniu do gruntu?

Jak sadzić rośliny po hartowaniu do gruntu?

Hartowanie roślin uodparnia je na niskie temp... » ...więcej
Jak podlewać storczyki?

Jak podlewać storczyki?

Fot. Info-Ogrody Storczyki źle znoszą nadmiar wody. Woda pozostawiona w podstawce lub... » ...więcej
Jak podlewać dalie?

Jak podlewać dalie?

Dalie w całym okresie wegetacji wymagają systematycznego podlewania, zwłaszcza w okresach susz... » ...więcej
Jak rozmnożyć piwonie?

Jak rozmnożyć piwonie?

Na przełomie sierpnia i września, można dokonać podziału karp tej byliny. To najlepszy c... » ...więcej
Jak pozbyć się brudu na grillu?

Jak pozbyć się brudu na grillu?

Koniec zimy, a więc wkrótce sezon grillo... » ...więcej

Jak pobudzić roślinę do tworzenia nowych rozgałęzień

Usuwając zbędne pędy boczne rośliny, można ją pobud... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Rośliny ogrodowe - Architektura ogrodu - Pielęgnacja ogrodu - Sprzęt ogrodniczy - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia