www.info-ogrody.plwww.info-ogrody.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Rośliny ogrodowe Architektura ogrodu Pielęgnacja ogrodu Porady rss
Strona główna Sprzęt ogrodniczy Forum ogrodnicze Wydarzenia Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Automatyczna kosiarka sama skosi trawnik!

Informacja prasowa / Data: 2014-04-28

W tym roku wiosna zawitała do nas wyjątkowo szybko. To znak, że zbliża się czas pierwszego koszenia trawnika po zimie. Idealne koszenie wymaga od nas właściwego sprzętu, zwłaszcza jeżeli chcemy zaoszczędzić cenny czas. Marka Husqvarna służy pomocą. Unikalna seria zautomatyzowanych kosiarek - Automower® sprawi, że trawnik kosi się sam bez Twojej pomocy!

Oszczędzaj czas!

Fot. Husqvarna

Koszenie trawnika to regularny zabieg pielęgnacyjny, który potrafi zająć nam sporo czasu. Jest konieczny, jeżeli zależy nam na estetycznym i atrakcyjnym wyglądzie ogrodu.

Tradycyjne kosiarki wymagają jednak nieustannej kontroli ze strony użytkownika, a pełnoetatowy ogrodnik to duży wydatek.

Rośnie popularność zautomatyzowanych kosiarek - mogą one pracować 24 godziny na dobę przez cały tydzień, a ich zamontowanie jest proste i zajmuje niewiele czasu. 

Zautomatyzowane kosiarki gwarantują nowoczesność i wygodę w każdym ogrodzie bez względu na jego powierzchnię.

Dlaczego Automower®?

Kosiarki z serii Automower® zostały zaprojektowane tak, aby sprostać najróżniejszym wymaganiom i obsługiwać różne rodzaje ogrodów.

Fot. Husqvarna

Mogą samodzielnie realizować koszenie niezależnie od kształtu trawnika, obecności przeszkód (np. rośliny, mała architektura ogrodowa), ukształtowania terenu czy pogody.

Kosiarki tego typu przeznaczone są do pielęgnacji zarówno małych (do 500m²) jak i dużych trawników (do 3000m²).

Zastosowane rozwiązania techniczne spowodowały, że ten rodzaj maszyn jest ekonomiczny, cichy, bezpieczny w użytkowaniu oraz lekki z powodu swoich niewielkich rozmiarów.

„Kosiarki Husqvarna Automower® są w pełni profesjonalnymi i nowoczesnymi maszynami dbającymi o systematyczną pielęgnację trawnika jak również o środowisko naturalne, ponieważ nie wydzielają do atmosfery niepożądanego dwutlenku węgla ani szkodliwych spalin. Ponadto używanie kosiarek Automower® sprawia, że drobiny ściętej trawy szybko rozkładają się dostarczając rosnącej trawie substancji odżywczych.

Co więcej: specjalna konstrukcja napędu i przemyślane oprogramowanie zwiększają wydajność urządzenia na nierównym terenie - kosiarka radzi sobie ze wzniesieniami o nachyleniu do 45% (24 stopnie). To znacznie większe pochyłości, niż te, które możemy kosić maszynami spalinowymi (15 stopni).

Niezwykle istotną cechą tych maszyn jest szmer, a nie hałas towarzyszący ich działaniu, no i oczywiście niezmiennie piękny, zawsze skoszony trawnik” – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Automower® w Twoim ogrodzie krok po kroku

Szkic terenu do wykoszenia

Pierwszą czynnością jaką powinno się wykonać jest przygotowanie szkicu działki, wraz z zaznaczeniem domu, ścieżek, roślinności, różnych obiektów ogrodowych itp. Taki plan ułatwi wyznaczenie terenu roboczego kosiarki oraz podpowie jak optymalnie wydzielić wyspy, czyli miejsca wewnątrz trawnika, które nie będą koszone (rabaty kwiatowe, oczko wodne, mała architektura itd.)

Szkic pozwoli również łatwiej dokonać wyboru miejsca, w którym umieszczona zostanie stacja ładująca kosiarki. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie jej na równiej, płaskiej powierzchni – w centralnej części ogrodu. Jest to istotne, ponieważ stacja z trzech stron – tj. z frontu i po bokach – powinna mieć pozostawioną wolną przestrzeń w promieniu minimum 6 metrów. Po wybraniu odpowiedniego miejsca należy przymocować stację do podłoża, przy pomocy specjalnych śrub, dołączonych do standardowego zestawu kosiarki.

Wykonanie pętli ograniczającej teren koszenia

Fot.Husqvarna

Kolejną czynnością jest ułożenie pętli ograniczającej teren działania maszyny, według przygotowanego wcześniej szkicowego planu. Zaczynając pracę, warto jest zostawić początkowy fragment przewodu luzem, dzięki czemu zyskamy odcinek, który zostanie wpięty do stacji dokującej.

„Linia ograniczająca powinna być poprowadzona 30cm od ścian, 20cm od rabat kwiatowych oraz 5cm od ścieżek czy chodników na poziomie trawnika.

W miejscach, gdzie z przyczyn konstrukcyjnych kosiarki trawa nie zostanie skoszona (przy murach, płotach) najlepiej wysypać korę, żwir lub w inny sposób zapobiec rośnięciu trawy (obrzeże z kostki). Rozwiązanie takie uwolni nas od dokaszania miejsc trudno dostępnych” – dodaje Jerzy Banaszczyk.

Przewodu ograniczającego nie trzeba zakopywać. Dzięki dołączonym szpilkom, które dociskają kabel do ziemi, nie zostanie on przesunięty lub zerwany. Co więcej, jest on ocynowany i zabezpieczony wysokiej jakości izolacją – w ten sposób niwelowane jest zagrożenie wilgocią.

Jeżeli zaś mamy w planach zebranie filcu lub aerację trawnika, przewód powinien zostać zakopany lub ominięty w czasie tych zabiegów. Możliwe jest także poprowadzenie pętli ograniczającej częściowo pod ziemią, a częściowo na powierzchni murawy.

Po rozwinięciu przewodu ograniczającego podłączamy go do stacji ładującej. W tym celu należy użyć łączników dołączonych do zestawu. Przy pomocy kombinerek zaciskamy łącznik na każdej z dwóch końcówek pętli ograniczającej do momentu usłyszenia kliknięcia. Nadmiar przewodu odcinamy, a następnie łączniki wsuwamy do wtyczki – prawy koniec przewodu do prawej wtyczki, zaś lewy do lewej.

„Jedną z ostatnich czynności jest podłączenie stacji ładującej do transformatora, a tego z kolei do gniazdka elektrycznego, aby naładować akumulator kosiarki. Po dokonaniu montażu, należy sprawdzić poprawność funkcjonowania instalacji.

Na płycie ładującej znajduje się dioda, której kolor sygnalizuje stan pętli. Jeżeli widzimy zielone ciągłe światło, oznacza to, że poprawnie przeprowadziliśmy instalację kosiarki. Jedyne, co nam pozostało, to włączenie urządzenia i błogie lenistwo” – komentuje  Jerzy Banaszczyk.

Rodzina kosiarek Husqvarna Automower®

Automower® 305

Kompaktowa, stylowa maszyna kosi tereny o wielkości do 500 m².

Lekka konstrukcja ułatwia przenoszenie urządzenia w przypadku dwóch osobnych ogrodów: z przodu oraz za budynkiem. Maszyna posiada wszystkie cechy rodziny Automower®, powracając automatycznie do stacji, by doładować akumulator.

Łatwy w obsłudze podświetlany wyświetlacz oraz klawiatura umożliwiają personalizację ustawień.

Posiada alarm i blokadę za pomocą kodu PIN.

Maszyna dostępna w kolorze grafitowym, obudowa w kolorze polarnej bieli dostępna jest dodatkowo.

Automower® 320

Fot. Husqvarna

Zarówno koszenie, jak i ładowanie kosiarki, odbywa się automatycznie, a maszyna może obsługiwać teren o powierzchni do 2200 m2.

Kiedy akumulator wymaga doładowania, kosiarka kieruje się do stacji ładującej, ładuje się, a następnie powraca do pracy. Ze względu na dużą częstotliwość koszenia, trawa wygląda znakomicie.

Dzięki możliwości zmiany ustawień za pośrednictwem klawiatury i wyświetlacza, maszynę można dostosować do trawników o skomplikowanym układzie, tak aby rezultaty pracy były zawsze doskonałe.

Automower® 330  X

Fot. Husqvarna

Model mogący kosić trawniki o powierzchni do 3 200 m2.

Funkcjonuje podobnie jak model 320, jednak radzi sobie lepiej na terenach nierównych i o bardziej złożonym kształcie. Kosiarka ma również większą wydajność, czyli trawa na danym terenie zostaje skoszona szybciej.

Posiada zarówno podświetlony wyświetlacz jak i klawiaturę.

Aby móc poradzić sobie na większych terenach, bądź trawnikach o skomplikowanym układzie, kosiarka wyposażona jest również w moduł GPS,  który pomaga maszynie docierać do wszystkich rejonów trawnika.

Automower® 220  AC

Wydajny model wysokiej klasy. Zarówno koszenie, jak i ładowanie kosiarki, odbywa się automatycznie, a maszyna może obsługiwać teren o powierzchni do 1800 m2.

Również to urządzenie, kiedy akumulator wymaga doładowania, kieruje się do stacji ładującej, ładuje się, a następnie powraca do pracy. Ze względu na dużą częstotliwość koszenia, trawa wygląda znakomicie.

Dzięki możliwości zmiany ustawień za pośrednictwem klawiatury i wyświetlacza, maszynę można dostosować do trawników o skomplikowanym układzie, tak aby rezultaty pracy były zawsze doskonałe.

Automower® Solar Hybrid

Automower® Solar Hybrid to pierwsza na świecie w pełni automatyczna kosiarka, zasilana częściowo energią słoneczną. Wypielęgnowany trawnik, czyste sumienie, czysta planeta. Produkt ten zużywa znacznie mniej energii niż jakakolwiek kosiarka konwencjonalna.

Oprócz stacji ładującej i akumulatora, kosiarka posiada duże baterie słoneczne.

W czasie słonecznego dnia ogniwa słoneczne sprawiają, że kosiarka pracuje dłużej między kolejnymi doładowaniami. Oznacza to koszenie w krótszym czasie, małe zużycie energii oraz wydłużoną trwałość akumulatora.

Odpowiednia do trawników o powierzchni do 2 100 m2, w zależności od ilości światła.

Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2011 rok osiągnęły poziom 32 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła około 15.000 osób.

Źródło: www.husqvarna.com. 

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Kosiarka Stiga Handyclip - koszenie w zgodzie z naturą

Kosiarka Stiga Handyclip - koszenie w zgodzie z naturą

Do pielęgnacji niewielkiego, przydomowego trawnika nie j... » ...więcej
Twój dzień, Twoja kosiarka

Twój dzień, Twoja kosiarka

Idealnie skoszony trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu. Stanowi świetną wizytówk... » ...więcej
Wytrzymała kosiarka do profesjonalnego koszenia

Wytrzymała kosiarka do profesjonalnego koszenia

Niejednokrotnie problemem właścicieli posesji i terenó... » ...więcej
Brama przesuwna - ręczna czy automatyczna?

Brama przesuwna - ręczna czy automatyczna?

Niezbędnym elementem ogrodzenia posesji i ogrodu jest br... » ...więcej
Trawnik nie ma wakacji

Trawnik nie ma wakacji

Co zrobić, kiedy my jedziemy na wymarzone wakacje, a trawa rośnie bez opamiętania? Latem muraw... » ...więcej
Jak dbać o trawnik w lecie?

Jak dbać o trawnik w lecie?

Upalne dni, dużo słońca i wysoka wilgotność powietrza mogą sprawić, że trawa w przydomowy... » ...więcej
Trawnik na błysk

Trawnik na błysk

Trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Jeżeli zależy nam na zielonej i równo przyciętej trawi... » ...więcej
Obudź swój trawnik ze snu

Obudź swój trawnik ze snu

Trawnik to wizytówka naszego ogrodu, miejsce relaksu i rekreacji. To tutaj wspólnie grillujemy ... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kosić trawnik

Kiedy kosić trawnik

Świeżo założony trawnik można kosić, kiedy wysokość trawy wynosi ok.10 cm dla trawników ... » ...więcej
Jak pozbyć się brudu na grillu?

Jak pozbyć się brudu na grillu?

Koniec zimy, a więc wkrótce sezon grillo... » ...więcej

Jak pobudzić roślinę do tworzenia nowych rozgałęzień

Usuwając zbędne pędy boczne rośliny, można ją pobud... » ...więcej
Opieka nad roślinami w pojemnikach

Opieka nad roślinami w pojemnikach

Aby, rośliny balkonowe ładnie się rozkrzewi... » ...więcej
Jak podlewać, aby nie wypłukać nasion z ziemi?

Jak podlewać, aby nie wypłukać nasion z ziemi?

Podlewanie gleby, do której świeżo wysiano ... » ...więcej
Jak sadzić rośliny po hartowaniu do gruntu?

Jak sadzić rośliny po hartowaniu do gruntu?

Hartowanie roślin uodparnia je na niskie temp... » ...więcej
Sposoby na kreta

Sposoby na kreta

        Trzeba zacząć od tego, że krety w Polsce są po... » ...więcej
Konserwacja mebli ogrodowych.

Konserwacja mebli ogrodowych.

Sposób konserwacji zależny jest od materiału z jakiego meble są wykonane. Drewnian... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Rośliny ogrodowe - Architektura ogrodu - Pielęgnacja ogrodu - Sprzęt ogrodniczy - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia